Państwowych i prywatnych muzeów szeroko rozumianej techniki, różnych gałęzi przemysłu i pożarnictwa jest w Polsce ponad 150. Są one rozsiane po całym kraju. Oprócz prezentacji stałej ekspozycji, większość z nich na wakacje przygotowało dodatkowe atrakcje dla zwiedzających.
Instytut Pamięci Narodowej po raz siódmy przyzna nagrodę „Semper Fidelis”. Otrzymują ją osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich w kraju i poza jego granicami, a ich działalność publiczna jest zbieżna z ustawowymi celami IPN.
Michał Korybut Wiśniowiecki nie miał zostać królem, ale elekcja 1669 r. zaskoczyła wszystkich. Szlachta, tłumnie zgromadzona na polu elekcyjnym, chciała, aby na tronie zasiadł „Piast”. W końcu ktoś rzucił nazwisko młodego syna słynnego wodza Jeremiego Wiśniowieckiego, a szlacheckie rzesze niespodziewanie ją podchwyciły.
Pogrom kielecki jest wydarzeniem, które w ogóle nie jest poddane refleksji. Dla wielu było to straszne świństwo, które komuniści zrobili nam, Polakom, żeby dobrych ludzi zohydzić w oczach świata, a przede wszystkim wśród Żydów - tak o wydarzeniach z 4 lipca 1946 r. w rozmowie z PAP mówi Bogdan Białek.
Pamięć o pogromie Żydów w Kielcach, jest niezwykle istotna i wymaga ciągłego pielęgnowania – powiedziała PAP prof. Bożena Szaynok, historyk Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaznaczyła, że wiedza o ciemnych stronach naszych dziejów jest niezbędna dla dojrzałego społeczeństwa.
"Pamięciownik" - mobilny pawilon, w którym będą powstawać wystawy na podstawie prywatnych zbiorów zdjęć i osobistych opowieści - w lipcu wyruszy w podróż po Polsce. W tym roku projekt Centrum Archiwistyki Społecznej odwiedzi pięć miejscowości.
W piątek w Gdańsku rozpocznie się festiwal "Wisłoujście 1628" upamiętniający bitwę morską, która rozegrała się u stóp Twierdzy na Wiśle. Przez trzy dni udział weźmie prawie 350 rekonstruktorów z Polski i Europy.