W historii światowego kina powstało kilkadziesiąt filmów, uznanych za arcydzieła, opowiadających o ostatnim roku II wojny światowej. Mimo upływu wielu dziesięcioleci od ich premiery, cały czas są chętnie oglądane. Wiele z nich poza rozrywką dostarcza też rzetelnej wiedzy historycznej.
Władze Szwecji złożyły wniosek o wpisanie archiwum Polskiego Instytutu Źródłowego w Lund ze świadectwami obozowymi na listę UNESCO Pamięć Świata. Agenda ONZ decyzję w tej sprawie ma podjąć w kwietniu.
Naukową rekonstrukcję wizerunków władców z rodu Jagiellonów zaprezentowała redakcja National Geographic Polska. Przekonuje, że dzięki nowym technologiom, przywrócono zgodne ze źródłami historycznymi oblicza jednej z najważniejszych dynastii w dziejach Polski i Europy Środkowej.
Michał Trębacz został powołany na dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma - poinformował resort kultury. Trębacz od marca 2024 roku pełnił obowiązki dyrektora Instytutu.
W Muzeum Wojska Polskiego (MWP) 22 i 23 marca odbędzie się wydarzenie plenerowe z okazji 231. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej pt. "Vivat Naród! Vivat Wolność! Vivat Kościuszko!” - poinformował PAP Tomasz Szumański z Centrum Edukacji Historyczno-Patriotycznej MWP.
Niemka, która wywiozła z Polski insygnia królewskie, ale też królowa, która pomogła odbudować piastowską monarchię? Czy jej ślub z Mieszkiem II był wielką nobilitacją dla Piastów? Kim była Rycheza Lotaryńska?. O tym jest najnowszy podcast Muzeum Historii Polski
20 marca Uniwersytet Gdański kończy 55 lat. Pierwszy student zaoczny UG Wacław Andrzejewski w rozmowie z PAP wspomina swoich wykładowców i warunki lokalowe uczelni. Jego indeks z numerem 1Z znajduje się w uniwersyteckim muzeum.
Rewolucję 1905 roku sprowokował car. Podobnie jak dzisiaj Putin wywołał wojnę, uznając że scementuje ona jego państwo – mówił podczas środowej debaty w Muzeum Historii Polski prof. Tomasz Nałęcz.
Od 20 marca do 28 kwietnia 2025 r. przez stronę whr.muzhp.pl można zgłaszać projekty do 18. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych realizowanych w minionym roku.
20 marca Centrum Fotografii Muzeum Warszawy zaczyna cykl rozmów o "nowych i historycznych wydawnictwach, dla których fotografia jest pretekstem, głównym tematem, narzędziem do tworzenia opowieści i wizualnych wypowiedzi twórczych", jak powiedziała kierowniczka Centrum Karolina Puchała-Rojek.