Należy promować turystykę wojenną, ale dbać o edukację i etykę - takie wnioski często się pojawiały podczas konferencji pt. "Pamięć i turystyka - ślady II wojny światowej na Dolnym Śląsku". Dyskusja z udziałem ekspertów miała miejsce na Zamku Książ, którego historia ma również mroczne karty.
29 listopada 1929 r. odbyła się inauguracja roku akademickiego w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego. "Tempo budowy gmachu było imponujące" - mówi PAP historyk Kamil Potrzuski i podkreśla, że władzom zależało na podnoszeniu poziomu "tężyzny fizycznej".
Jak gospodarczo rozwijała się Polska w okresie II RP, a jak w PRL? Czym różniły się od siebie modele rozwoju, które były wówczas realizowane? Czy rzeczywiście wieloletnie plany kojarzone z okresem powojennym są specyfiką PRL? Odpowiedziom na te pytania poświęcony jest nowy podcast Muzeum Historii Polski.
Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że instytucja jest gotowa do podjęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu i czeka na formalne potwierdzenie takiej możliwości oraz odpowiedź na wnioski wysyłane stronie ukraińskiej od 2017 r.
Dr Danuta Ciesielska z Instytutu Historii Nauki PAN policzyła, że w drukowanych słownikach biograficznych matematyków z XIX i XX w. tylko 5 proc. haseł poświęconych jest kobietom. Wśród nich nie ma znanej w Polsce i USA Stanisławy Nikodymowej. Ciesielska ustaliła dokładną datę jej śmierci.
W gwarze warmińskiej da się opowiedzieć i o dawnych warmińskich tradycjach, i warszawiakach, którzy odkrywają tę krainę i jej kulturę, a nawet o komarach gryzących turystów na Mazurach - udowodnili to uczestnicy konkursu gwarowego "Po naszamu, po warnijsku"
Amerykańsko-polska publicystka i dziennikarka Anne Applebaum, reżyserka, scenarzystka filmowa i teatralna Agnieszka Holland oraz pisarka, noblistka Olga Tokarczuk otrzymają w poniedziałek tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia świętuje w tym roku 80-lecie istnienia.
Analiza mechanizmów zapominania, pomijania i wykluczania kobiet z historii - to główny temat poniedziałkowej konferencji naukowej w siedzibie Instytutu Historii PAN w Warszawie. Bohaterkami konferencji będą m.in.: Alina Ślesińska, Krystyna Arciuch, Elżbieta Ledererova.
Drut kolczasty i tory kolejowe kojarzą się z Tragedią Górnośląską. Znak, który wybraliśmy, wyróżniał się spośród innych prostotą – powiedział PAP dr Paweł Krzywda z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który zasiadał w jury konkursu na znak Tragedii Górnośląskiej.
Nauczyciel Theodore Kempinski został konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Stanach Zjednoczonych. Będzie wspierał działania podejmowane przez Dyplomację Pamięci Muzeum Auschwitz przede wszystkim w stanie Massachusetts – podało Muzeum Auschwitz.