Reprodukcje portretów oficerów Armii Krajowych, narysowanych ołówkiem w obozie w Riazaniu, są głównym punktem nowej wystawy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pt. "Riazańczycy. AK w łagrach". Wystawa to poruszający, niezwykły portret pokolenia oficerów Armii Krajowej - podkreślił dyrektor instytucji.
W krakowskim Muzeum Armii Krajowej we wtorek otwarta zostanie wystawa „Riazańczycy w łagrach”. Jej autorzy przypomnieli dramatyczne losy polskich żołnierzy deportowanych w latach 1944 i 1945 r. do obozów w okolicy Riazania.
Badacze Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego znaleźli w archiwach byłych sowieckich służb bezpieczeństwa na terenie dzisiejszej Ukrainy dokumenty związane z działalnością polskiego podziemia z lat 1944-1945.
Ks. Franciszek Blachnicki wychowywał młodych do prawdziwej wolności – powiedział dyrektor lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda, który w niedzielę zainaugurował wystawę poświęconą kapłanowi, żołnierzowi, twórcy Ruchu Światło-Życie.
Instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski zgłosiły 73 prace do 11. edycji konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma 70 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.
„Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Relacje Polski z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w świetle zbiorów Archiwów Państwowych”. Wystawę pod takim tytułem we Wrocławiu zorganizowały Archiwa Państwowe przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.
14 czerwca w mieszczącym się w katowickiej katedrze Panteonie Górnośląskim uroczyście włączony do grona zasłużonych zostanie Jan Florian Raszka – artysta, pedagog i legionista śląski, autor wielu dzieł rzeźbiarskich i medalierskich.
Ponad 130 rekonstruktorów w historycznych mundurach weźmie udział w inscenizacji bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 roku, która odbędzie w sobotę (14 czerwca) w Lidzbarku Warmińskim.