Między 20 a 29 września odbędzie się główna część 28. Festiwalu Nauki w Warszawie. Organizatorzy zaplanowali setki wykładów, debaty dotyczące istotnych dla społeczeństwa tematów, warsztaty, konkursy, wycieczki, wystawy. Niektóre wydarzenia i rejestracja zaczynają się 16 września.
Na katowickim Rynku w niedzielę odbędzie się VIII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska - przekazał w czwartek prezes Związku Górnośląskiego. Wydarzenie zgromadzi miłośników śląskich tradycji, zarówno tych w strojach ludowych, jak i tych, którzy chcą bliżej poznać regionalną kulturę.
Od najbliższego piątku do niedzieli potrwa tegoroczna Juromania, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wypełnią je m.in. przedstawienia, warsztaty artystyczne czy interaktywne gry, organizowane w zamkach, pałacach i innych historycznych miejscach na Szlaku Orlich Gniazd.
W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej zorganizował 13 września w Centralnym Przystanku Historia pokaz spektakl „Basia” ze śpiewaną poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.
Trzecie Targi Zinów odbędą się 7 września w warszawskiej Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury. Wydarzenie zgromadzi artystów, autorów i wydawców, którzy zaprezentują swoje ziny – samodzielnie tworzone magazyny, komiksy i inne kreatywne publikacje.
W niedzielę w Warszawie rozpocznie się 10. jubileuszowa edycja festiwalu Dni Muzyki Ukraińskiej. „Koncerty zaprezentują niezwykłą muzykę ukraińską, bardzo wartą poznania, zwłaszcza dzisiaj, gdy Ukraińcy giną w obronie swojej kultury” – powiedział w rozmowie z PAP.PL dyrektor festiwalu Roman Rewakowicz.
W Łodzi zaczyna się Festiwal Wielu Kultur. Co prawda główne wydarzenia - prawie 70 spektakli, wystaw, koncertów, i debat, zaplanowano od 4 do 13 października, ale część z nich odbędzie się w trzy kolejne niedziele, począwszy od najbliższej - 8 września.
Fotoplastikon Warszawski otwiera wystawę czasową „Cejlon 1957”. W czasie niezwykłej podróży po Cejlonie 1957 r. naszym przewodnikiem będzie jeden z najsłynniejszych podróżników ubiegłego stulecia - Andrzej Zawada - poinformowała PAP rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
W sobotę z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy o Łańcut odbędzie się w tym mieście piknik historyczny „Dotknąć wojny”. Zaprezentowany zostanie m.in. film „A więc wojna”, będzie również możliwość wysłuchania opowieści świadków tamtych wydarzeń.
Ponad 140 spektakli, warsztatów i innych wydarzeń z udziałem blisko 480 artystów zaplanowali organizatorzy dwuletniego programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec” w województwie lubelskim.