Wystawa „Imaginarium” w Tichauer Art Gallery w Tychach ma pokazać mało znaną twarz Salvadora Dalego. Artysta, pod pancerzem wykreowanego przez siebie samego wizerunku, skrywał m.in. swoje głęboko refleksyjne wnętrze – wskazała kuratorka wystawy Dagmara Giej-Rusnak.
Wystawę czasową prezentującą dzieje dwóch oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim, których nazwa nawiązuje do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego: Batalionu „Chrobry I” oraz Zgrupowania „Chrobry II” otwarto we wtorek w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Na pierwszą część wystawy „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” od 16 kwietnia zaprasza Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Ekspozycja jest elementem projektu muzeum Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu przygotowanego z okazji tysiąclecia koronacji pierwszego polskiego króla.
Opowieść o zburzonych w XIX wieku zabudowaniach na wzgórzu wawelskim i ludziach żyjących od średniowiecza w cieniu zamku prezentuje nowa wystawa stała pt. "Miasteczko wawelskie", zaaranżowana w Małej Baszcie Zamku Królewskiego na Wawelu.
Fotografie autorstwa Zdzisława Beksińskiego, w tym zdjęcia nigdy wcześniej nie pokazywane, oraz fragmenty jego filmów będzie można zobaczyć na wystawie, która od 13 kwietnia zostanie udostępniona zwiedzającym w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu.
Zapach przeciwko zarazie odtworzony według XVI-wiecznej receptury i amulet przeciwcholeryczny z przełomu XVII i XVIII wieku znalazły się wśród przedmiotów zaprezentowanych na wystawie "Siła wiary - Moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia z okresu od XIV do XVI w. można od czwartku obejrzeć w gmachu tej instytucji na wystawie „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525”.