Po upadku Powstania Warszawskiego w zrujnowanej stolicy ukrywało się ok. 1,1 tys. osób. W grupie mieli większą szansę na przeżycie. Tylko kilku ukrywało się samotnie. Warszawscy Robinsonowie stanowili przekrój całego społeczeństwa: od bezrobotnych do profesorów - powiedział PAP historyk dr Michał Studniarek.
Cztery kaplice stargardzkiej Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Zachodniopomorskiem przeszły renowację. Odsłonięte zostały m.in. polichromie z XV i XVIII w. z tekstami biblijnymi w języku staroniemieckim.
Największy na Pomorzu Zachodnim średniowieczny dzwon, znajdujący się na wieży kościoła św. Jana Chrzciciela w Stargardzie, odezwał się po kilkudziesięciu latach ciszy. Jego renowacja kosztowała ponad 400 tys. zł. W ocenie historyków i ludwisarzy jest to trzeci tej klasy instrument w Polsce.
3 stycznia 1945 roku Krajowa Rada Narodowa - namiastka polskiego parlamentu - podjęła w Lublinie uchwałę o odbudowie Warszawy. Decyzja zapadła jeszcze przed końcem okupacji, na dwa tygodnie przed wkroczeniem do polskiej stolicy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.
3 stycznia 1965 r. w Gdańsku powstał zespół Czerwone Gitary, przez ówczesne media określany mianem polskich Beatlesów. Przez kolejne sześć dekad ich piosenki były stałym elementem zabaw, festynów, dyskotek, prywatek i wesel. Zespół koncertuje do dziś.
Na domówkach, plenerowych koncertach, wystawnych imprezach. Tak już niedługo będziemy żegnać stary rok i z nadzieją spoglądać na to, co przyniesie kolejnych 12 miesięcy. Podobnie jak dziś, tak i przed laty Polakom nie brakowało chęci, by w noc z 31 grudnia na 1 stycznia wspaniale się bawić. Przypominamy sylwestry sprzed lat.
Z kim Wojciech Mann spędzał sylwestra, co zrobiła Maryla Rodowicz, jak śpiewała Alicja Majewska? Gwiazdy estrady nie od dziś występują w programach sylwestrowych. Kiedyś była to rzadka okazja, by zobaczyć sławnych w Polsce ludzi. Dlatego sylwestrowe programy TVP cieszyły się wielką popularnością. Na archiwalnych zdjęciach pokazujemy unikatowe chwile, czasami uchwycone podczas nagrywania programów.
Boże Narodzenie w PRL charakteryzowało przywiązanie do tradycji. Choć za oknem zmieniał się widok, a w życiu społecznym - siła indoktrynacji lewicowej rządzącej partii, choć produkty w sklepach bywały inne, świąteczne stoły w polskich domach wyglądały tak samo i w latach 50., i trzy dekady później.
Europejscy żeglarze w dobie odkryć geograficznych często nadawali nowo odkrytym miejscom nazwę na cześć dnia, gdy dostrzegli je z bocianiego gniazda. Jednak żadne święto nie nadało swojej nazwy większej liczbie punktów na mapie świata niż Boże Narodzenie – twierdzi magazyn „Conde Nast Traveler”.