11 lipca ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II RP. „Rodziny kresowe czekały na tę decyzję państwa polskiego ponad 30 lat. To, że pamięć o zbrodni wołyńskiej ocalała, to zasługa tych rodzin” – powiedział PAP dr Leon Popek z lubelskiego IPN.
Zespół archeologów z ArcheoScanu odkrył w centrum Gdańska płytę nagrobną z ok. XIII w., przedstawiającą rycerza. Badacze wcześniej natrafili w tym samym kwartale m.in. na pozostałości kościoła z 1140 roku.
W środę (2 lipca) mieszkaniec stołecznego Tarchomina przyniósł do biura konserwatora znaleziony dzień wcześniej w Wiśle średniowieczny miecz. Stołeczny konserwator zabytków przekazał PAP, że broń zostanie zabezpieczona, a więcej będzie można o niej powiedzieć po analizach.
Epitafium upamiętniające Lüdeke III von Schöninga z 1613 roku wróciło do kościoła w Lubiatowie (pow. pyrzycki). Jego zaginięcie odkryto w 1976 roku podczas odbudowy świątyni. Kościół ucierpiał w wyniku II wojny światowej i długo pozostawał nieużywany.
Przy dźwiękach przebojów Maryli Rodowicz i Anny German, z polską flagą, dziełem Kopernika i fotografią Gierka startował pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Było to 27 czerwca 1978 r. o godz. 17.27 polskiego czasu.