Do 1 października potrwa Festiwal Otwarcia w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. W jego ramach odbędą się oprowadzania po wystawie czasowej, koncert, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci, warsztaty dla młodzieży.
W sądach RFN zbrodniarze wojenni mogli liczyć na przedawnienie. Warunkiem skazania było udowodnienie indywidualnej winy oskarżanego. Świadkowie mieli zidentyfikować nie tylko sprawcę, ale i konkretną ofiarę - mówi PAP wykładowczyni Akademii Ignatianum w Krakowie i historyczka IPN dr Joanna Lubecka.
80 lat temu, 29 września 1943 r. urodził się Lech Wałęsa, przywódca NSZZ „Solidarność”, lider podziemia po wprowadzeniu stanu wojennego, laureat pokojowej nagrody Nobla, architekt rozmów okrągłego stołu, pierwszy prezydent RP wybrany w wyborach powszechnych.
Premierę internetową oraz kinową na festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni będzie miał w piątek film dokumentalny „Za cenę życia”. O opowieść o mieszkańcach Oświęcimia i okolic, którzy z narażeniem życia pomagali więźniom Auschwitz.
1 października prezydent Andrzej Duda przejdzie w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. To będzie wielkie święto Polonii i pierwszy w historii udział urzędującego prezydenta Polski w paradzie, która odbywa się już po raz 86. – mówi w piątek w Studiu PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.
W 82. rocznicę początku jednej z największych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej kijowianie wspominali zabitych przez Niemców żydowskich mieszkańców miasta; do miejsca kaźni, wąwozu Babi Jar, przynoszono w piątek kwiaty i kamienie, zgodnie z żydowską tradycją.
Uchwały samorządowe popierające starania o reparacje będą mogły stać się argumentem w rozmowach z Niemcami, którzy wskazują, iż jest to sprawa polityczna i wyborcza. Tymczasem istnieje w Polsce wielkie poparcie społeczne dla tej sprawy - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
85 lat temu, w nocy z 29 na 30 września 1938 r. przedstawiciele mocarstw europejskich zdecydowali o oddaniu czechosłowackich Sudetów nazistowskim Niemcom. Układ z Monachium przeszedł do historii jako jedna z najbardziej haniebnych umów w dziejach dyplomacji.
Na Cmentarzu Głównym w Stuttgarcie, na południu Niemiec, odbyła się uroczystość odsłonięcia kwatery polskich ofiar drugiej wojny światowej – informuje PAP ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. Na terenie tej nekropolii spoczywa 240 obywateli polskich, przede wszystkim robotników przymusowych.
Muzeum Historii Polski było marzeniem i ideą prezydenta Lecha Kaczyńskiego – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że prawdziwie opowiedziana historia Polski to „oręż do walki o lepszą przyszłość Rzeczpospolitej”.