79 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Dziesiątki organizacji polonijnych i kolorowych platform ruszyły w niedzielę Piątą Aleją na Manhattanie w Nowym Jorku w 86. Paradzie Pułaskiego. W imprezie wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, jako pierwszy w historii urzędujący prezydent Polski.
Zapraszam wszystkich Polaków ze Stanów Zjednoczonych, jeżeli tylko będą mieli sposobność być w kraju, do Muzeum Historii Polski w Warszawie – powiedział w niedzielę w TVP Polonia prezydent Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję, że to, co będzie można zobaczyć w muzeum, „będzie wręcz imponujące”.
Instytut Pamięci Narodowej wydał wspomnienia Michała Lutego – działacza opozycji w czasach PRL, jednego z liderów Solidarności na Śląsku, a w wolnej Polsce samorządowca, który trzykrotnie był wiceprezydentem Katowic.
45 lat temu, 1 października 1978 r., w Londynie zmarł Adam Ciołkosz, publicysta, jeden z czołowych działaczy PPS. Przez ponad pół wieku działał na rzecz odzyskania niepodległości. Na emigracji stał się konsekwentnym krytykiem totalitaryzmu komunistycznego.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński odwiedził w sobotę ekspozycję „Back Home in Polish Chicago” w Muzeum Historii Chicago. Jak mówi PAP główny historyk placówki Peter Alter, jest to pierwsza polska wystawa w jednym z największych amerykańskich muzeów.
Na terenie Zespołu Memorialnego w Miednoje – gdzie mieści się Polski Cmentarz Wojenny, miejsce pochówku ofiar zbrodni katyńskiej – ustawiono, w ramach przygotowywanej wystawy, popiersia Józefa Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego – podaje w sobotę Stowarzyszenie Memoriał.
Całą dekadę lat 90. zinstytucjonalizowana polityka historyczna właściwie nie istniała; pierwszą instytucją zbudowaną od zera, dedykowaną polskiej historii w 1999 roku był Instytut Pamięci Narodowej – powiedział w trakcie Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę” – to jeden z cytatów księgi pt. „Przesłanie dla pokoleń” ze świadectwami żołnierzy AK, którą wydało Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.
Na terenie b. niemieckiego obozu Dulag 121 upamiętniono w sobotę więźniów tego miejsca i niosących im pomoc. „Myślimy o tych, którzy tu zginęli lub zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej” – powiedziała więźniarka obozu w Pruszkowie i KL Ravensbrück Barbara Stachowicz.
Polacy z Żytomierza na Ukrainie uczcili w sobotę pamięć ofiar przeprowadzonej w latach 1937–38 tzw. operacji polskiej NKWD, podczas której zamordowano ponad 100 tys. osób narodowości polskiej. Żytomierszczyzna jest największym skupiskiem Polaków na Ukrainie. Potomkowie ofiar sowieckiej zbrodni żyją tu do dziś.