Przewidywana dla Wrocławia fala powodziowa ani lokalne podtopienia z wód gruntowych nie zagrażają zbiorom biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu – poinformował w środę rzeczniczka tej instytucji Katarzyna Uczkiewicz.
Otwarcie wystawy „Walczyć, ale czym? Jak Polacy uzbroili swoją milionową armię do wojny z sowiecką Rosją? Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu w latach 1919–1921” odbędzie się w czwartek, w warszawskim Centralnym Przystanku Historia IPN.
Około stu zdjęć prezentujących codzienne życie na Podhalu z przełomu XIX i XX w., autorstwa hr. Klementyny Szembekowej, będzie można od czwartku (19 września) oglądać w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu na Podkarpaciu. Na zdjęciach zostali uwiecznieni m.in. Witkacy, Sienkiewicz, brat Albert Chmielowski znany jako św. Brat Albert oraz architektura zakopiańska.
Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka odebrał w środę w Warszawie Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy. Wręczył ją szef MSZ Radosław Sikorski, który podkreślił, że nagroda jest wyrazem poparcia dla demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego.
Poruszający tematy wojny i migracji „Pod wulkanem” Damiana Kocura został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Decyzję w tej sprawie ogłosiła w środę Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego.
Kompozycjami Mozarta i Adesa Warmińsko-Mazurska Filharmonia zainauguruje w piątek nowy sezon artystyczny. Wśród zapowiadanych na najbliższe miesiące wydarzeń znajdą się koncerty symfoniczne, jazzowe, familijne oraz takie, których program będzie układać sama publiczność.
Kamienice frontowe wraz z oficynami położone w Warszawie przy ul. Chocimskiej 33, Skolimowskiej 4 i Skolimowskiej 6 wraz z terenem zostały wpisane rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków
Stołeczny Teatr Rampa w piątek przedstawi premierę spektaklu „Balladyna. Kryminalne zagadki stolicy” w reżyserii Joanny Zdrady. To autorska i współczesna interpretacja dramatu Słowackiego jako muzycznego kryminału osadzonego w Warszawie lat 90. - poinformowała PAP Małgorzata Ciemniewska z Rampy.
Francuski poeta epoki Odrodzenia Joachim Du Bellay został zidentyfikowany, z dużą dozą pewności, w trumnie odnalezionej podczas prac archeologicznych w katedrze Notre Dame. To najważniejsze dotąd odkrycie, jakie przyniosły prace rozpoczęte po pożarze świątyni.
Ministra kultury Hanna Wróblewska na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ogłosiła konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na 5-letnią kadencję. MKiDN zakończenie postępowania konkursowego przewiduje najpóźniej 25 listopada.