Nie ma we mnie ani krzty przyzwolenia na fałszowanie historii i umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i na Kresach Wschodnich – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego Q&A z uczestnikami Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz potomkowie powstańców warszawskich odsłonili w sobotę tablice z nazwiskami bohaterów sierpnia i września 1944 r. Uroczystość odbyła się w parku Powstańców Warszawy na Woli w ramach projektu „Korzenie pamięci – drzewa”.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uruchomiło portal o starszym bracie Marszałka – Bronisławie. „Jest to postać tak barwna, że każdy, kto choć raz o nim usłyszał, będzie pod wrażeniem” – mówi PAP dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska, kierownik muzealnego Działu Rozwoju.
W piątek na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii - napisał szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk podziękował też ukraińskim władzom za ten gest. Wcześniej posągi były zasłonięte płytami paździerzowymi.
Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych (polsko-ukraińskich - PAP) krzywd - napisał w piątek po polsku na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem - dodał polityk.
Kilkunastu kolejnych opozycjonistów z czasów PRL odebrało w piątek w Katowicach Krzyże Wolności i Solidarności. Bez determinacji i wiary w sens ówczesnej walki nie byłoby dziś wolnej Polski – ocenił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości.
To wymowny gest, który odbieramy jako krok w kierunku lepszego zrozumienia historii naszych wzajemnych relacji – mówi PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, odnosząc się do odsłonięcia w piątek na Cmentarzu Orląt Lwowskich posągów lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii.
Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Otrzymałem wiadomość, że właśnie zostały odsłonięte. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Zajęcia Polski przez Armię Czerwoną w 1944 i 1945 roku nie można nazywać „wyzwoleniem”. To nieprawdziwe określenie faktycznego podboju i podporządkowania Polski ZSRS, które trwało przez blisko 50 kolejnych lat - mówi w rozmowie z PAP zastępca dyrektora gdańskiego oddziału IPN, historyk, prof. Mirosław Golon. Dodaje, że określenie „wyzwolenie” zostało narzucone przez komunistyczną propagandę i cenzurę, ale przez kolejne dekady zakorzeniło się w przestrzeni publicznej tak bardzo, że stało się uzusem językowym.
W Acquafondata we Włoszech - miejscu pierwszych pochówków żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy polegli w walkach o Monte Cassino - odbyły się w piątek uroczystości upamiętniające żołnierzy Andersa. „Byli młodzi, uprzejmi, dzielili się tym, czym mieli” - mówiła burmistrz miasteczka Marina Di Meo.
To ważny moment i krok, który cementuje polsko-ukraińskie relacje - tak wiceszef MSZ Marcin Przydacz ocenił odsłonięcie po renowacji posągów lwów strzegących wejścia na Cmentarz Orląt Lwowskich.