W sierpniu 1942 r. Niemcy deportowali żydowską ludność z getta w Otwocku, Falenicy i Rembertowa do obozu zagłady Treblinka II. Lokalni społecznicy przygotowali obchody 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń.
Większość Polaków uważa, że sprawa reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie IIWŚ jest nierozwiązana; wynika to z poczucia niesprawiedliwości - powiedział we wtorek PAP.PL wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
18 sierpnia w krużgankach kościoła św. Antoniego z Padwy odbędzie się uroczystość wymurowania i poświęcenia tablicy ku czci Luciany Frassati-Gawrońskiej. Podczas wojny Włoszka wywiozła z Polski żonę gen. Sikorskiego i przyczyniła się do uwolnienia 101 profesorów UJ aresztowanych przez gestapo.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk upamiętnił w poniedziałek uczestników wojny 1920 r., którzy spoczywają na Cmentarzu Orląt Lwowskich. „Po raz pierwszy w historii razem oddaliśmy hołd polskim i ukraińskim żołnierzom” - podkreślił.
Przedstawiciele węgierskiej Polonii, polscy dyplomaci, przedstawiciele władz lokalnych i uczestnicy Rajdu Katyńskiego uczcili w poniedziałek w Budapeszcie 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej i święto Wojska Polskiego.
15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.
Przed pomnikiem „Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej, Obrońcom Ukrainy i Polski”, w kwaterze oficerskiej Cmentarza Prawosławnego na Woli, wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński oraz ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz oddali hołd poległym w wojnie z bolszewicką Rosją.
Na konieczność zapewnienia wojsku jak najnowocześniejszego uzbrojenia i wyposażenia wskazał prezydent Andrzej Duda, przemawiając z okazji Święta Wojska Polskiego. Za słuszne uznał decyzje rządu o zakupach sprzętu z Korei Południowej i USA.
102 lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę; determinacja, z jaką Naród Polski prowadził walkę, jego jednolita postawa, dały odpór najeźdźcy – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Warto być żołnierzem, warto być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO - mówił, zachęcając do wstępowania do wojska, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas poniedziałkowego koncertu piosenki wojskowej państw NATO w Elblągu. Wcześniej w tym mieście odbył się piknik wojskowy.