Za prawie 40 mln zł powstanie Centrum Dziedzictwa Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie – poinformował w piątek (13 czerwca) urząd marszałkowski w Olsztynie. Otwarcie placówki przewidziano na połowę 2029 roku.
Studenci i wykładowcy Akademii WSB wyruszą o północy na rowerach z Tarnowa do Oświęcimia, by w sobotę, w dniu rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, oddać hołd jego ofiarom – powiedziała organizatorka wydarzenia Wiktoria Kolano.
Spotkanie potomków twórców Panoramy Racławickiej, wystawa „Od szkicu do panoramy” oraz prezentacja ukazująca powojenne losy monumentalnego płótna – to cześć z zaplanowanych na sobotę wydarzeń organizowanych z okazji 40-lecia otwarcia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu.
Ceremonia pogrzebowa aktorki Ewy Dałkowskiej odbyła się w piątek (13 czerwca) w kościele pw. Św. Huberta w Zalesiu Górnym. Po mszy nastąpiło odprowadzenie zmarłej do grobu na cmentarzu parafialnym w Zalesiu Górnym. Oprócz rodziny i znajomych zmarłą pożegnało także wielu aktorów i ludzi kultury.
Zofia Zembrzuska została powołana na stanowisko dyrektorki Filharmonii Narodowej przez ministrę kultury Hannę Wróblewską. Jej trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 września - poinformował w piątek resort kultury.
Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie odrestaurowali zabytkowy tramwaj Zeppelin z Norymbergi na zlecenie tamtejszego przewoźnika komunalnego VAG. Wagon dotarł już na specjalnej lawecie do rodzimego miasta, gdzie będzie okazjonalnie jeździł po ulicach i woził pasażerów.
W wieku 76 lat zmarł Piotr Nowina-Konopka, działacz opozycji demokratycznej w PRL, doradca prezydenta Lecha Wałęsy, wieloletni poseł, były ambasador Polski w Watykanie - poinformował w piątek (13 czerwca) w mediach społecznościowych o. Tomasz Dostatni.
Thomas Edison czy Nikola Tesla, a może Michał Doliwo-Dobrowolski lub George Westinghouse? Temu, komu z nich zawdzięczamy prąd w gniazdku poświęcone zostały ciekawe teksty w miesięczniku historycznym „Mówią Wieki” z czerwca 2025 r.
"Anatomia antyku. Ciało i ruch w rzeźbie" to ogromna wystawa rzeźby, której nie było w Polsce od 30 lat - powiedział PAP kurator Norbert Haliński o otwierającej się w piątek ekspozycji. Znajduje się na niej blisko 135 dzieł polskich i zagranicznych artystów, m.in. Venus Italica dłuta Antonia Canovy.
Ogromne bogactwo roślin i zwierząt zachowało się w żywicy przez dziesiątki milionów lat. Żadna inna forma skamieniałości nie pozwala naukowcom tak precyzyjnie oglądać organizmów z dawnej Ziemi czy być świadkiem wielu rodzajów ich zachowań - powiedziała PAP entomolożka dr Elżbieta Sontag.
"Między mitem a bibelotem. Sobiescy w wyobraźni współczesnej" - pod takim hasłem w Instytucie Polskim w Rzymie odbyło się wydarzenie towarzyszące wielkiej wystawie otwartej w Muzeach Kapitolińskich, poświęconej wizycie królowej Marysieńki i jej dworu w Wiecznym Mieście na przełomie XVII i XVIII wieku.