W kościele św. Jakuba Apostoła w podwrocławskich Prusicach archeolodzy odkryli nieznane krypty grobowe. Podczas badań georadarowych zlokalizowali także przypuszczalnie renesansowy dwór, znany jedynie ze źródeł pisanych i ikonograficznych.
Rynek muzyki popularnej w II Rzeczpospolitej zdominowało tango. Najbardziej przyczynił się do tego Jerzy Petersburski. Twórca takich przebojów jak „Tango Milonga” i „To ostatnia niedziela” urodził się 20 kwietnia 1895 r. w Warszawie.
20 kwietnia 2015 roku umarł Jan Matyjaszkiewicz, aktor teatralny i radiowy, który odmawiając gry w filmach stracił – jak sam wyliczył – ponad milion złotych. Ignorując X Muzę, Matyjaszkiewicz wykreował w teatrze i radiu ponad tysiąc ról.
Układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni jest największym osiągnięciem polskiej urbanistyki w XX wieku - powiedział w rozmowie z PAP Miejski Konserwator Zabytków dr hab. Robert Hirsch. Miasto stara się, by wczesnomodernistyczne centrum znalazło się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Uroczystością pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego uczczono w sobotę 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypomniano słowa Mariana Turskiego: "w 1943 r. powstańcy z getta przekształcili ulice nas otaczające w żydowskie Termopile".
Za czasów króla Stanisława Augusta msze wielkanocne były bardzo uroczyste, a sam król przez całą oktawę świąt chodził do kolegiaty na msze - powiedział PAP kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie Sławomir Szczocki.
"Słońce dziesięciu linii" Zofii Romanowiczowej to poruszające świadectwo traumy wojny i represji. Jak powiedziała PAP emerytowana profesor polonistyki na Sorbonie Hélene Włodarczyk, autorka nie osądza ani oprawców, ani ofiar - każdy może stać się ofiarą czasu i miejsca, w którym się urodził.
Bolesław Chrobry miał niewolników, był okrutny dla swoich wrogów, mógł też źle obchodzić się z kobietami, jednak nie spodziewam się, by ktokolwiek chciał dziś obalać jego pomniki – powiedział PAP mediewista, prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że na tle innych ówcześnie panujących w Europie władca Polski był "całkiem łagodny".
W Koprzywnicy bziuki plują ogniem, na Podkarpaciu turki pełnią straż przy grobie Pańskim, w Babicach pucheroki zbierają słodycze. Są również... kolędnicy - kuratorka kolekcji sztuki ludowej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Amudena Rutkowska opowiada PAP o nieznanych zwyczajach wielkanocnych.