Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz jedenasty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Jest to forma upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
130 lat temu, 1 kwietnia 1893 r., powstała Liga Narodowa – organizacja stanowiąca zaczątek nowoczesnego obozu narodowego, którego programowym celem było reprezentowanie narodu polskiego we wszystkich trzech zaborach i wywalczenie Polsce pełnej niepodległości.
Nie dość, że docierał do młodych to jeszcze mówił im prawdę o systemie i pokazywał, że mogą nie być zniewoleni. Mówił jak tę wolność uzyskać – powiedział gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego podczas debaty poświęconej śledztwu dot. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.
W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek wieczorem odbył się benefis działacza opozycyjnego w PRL, a obecnie prezesa Stowarzyszenia „Godność” Czesława Nowaka z okazji przypadających w tym roku jego 85. urodzin.
W PRL Kościół katolicki był systematycznie niszczony przez komunistyczne władze, a dowodem tego jest zabicie ks. Franciszka Blachnickiego – pisze w piątek madrycki dziennik „El Debate”, przypominając, że śledztwo IPN w tej sprawie prowadzone było na terenie czterech państw UE.
To podróż do symboli II Rzeczpospolitej, bo ten okręt był takim symbolem w miniaturze II RP – przez dizajn, projekty, stroje, uczestników, przez pomysł tej sztuki państwowej, która w pozytywnym znaczeniu tego słowa, się rozwijała w II RP – mówi o filmie VR „MS Piłsudski – podwodna misja” szef MKiDN Piotr Gliński.
Niech Stanisław Maczek, generał niezłomny, generał niepokonany będzie dla społeczności szkolnej w Krośnie wzorem jak godnie i odważnie żyć – powiedział w piątek szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości nadania Zespołowi Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie im. gen. Stanisława Maczka.
Profesora Pawła Śpiewaka z przyjemnością się słuchało i czekało się na jego ocenę rzeczywistości - powiedziała PAP Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Historyk i socjolog prof. Śpiewak zmarł w czwartek w wieku 71 lat.
60 lat temu, 31 marca 1963 r., zmarła Aleksandra Piłsudska. „Nie możemy patrzeć na nią tylko jako na żonę Józefa Piłsudskiego. Musimy patrzeć również przez pryzmat jej wkładu w walkę o niepodległość” - mówi PAP prof. Grzegorz Nowik, historyk z PAN, zastępca dyrektora Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. Sejm RP ustanowił 2023 r. Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.