Sąd oddalił wniosek o przedprocesowe zabezpieczenie praw autorskich do hasła „Żądamy chleba”, jednego z symboli Poznańskiego Czerwca 1956 r. Zaprzestania wykorzystywania tego hasła do zbiórki społecznej na rzecz bezdomnych zażądała córka autora transparentu ze sloganem.
Córka plastyka, który stworzył transparenty dla robotników demonstrujących w Poznaniu w czerwcu 1956 r., zażądała zaprzestania używania hasła „Żądamy chleba” przez twórców akcji społecznej wspierającej pomoc dla bezdomnych. Przez spór prawny zbiórka została wstrzymana. Sprawę rozstrzygnie sąd.
Uczczeniem pamięci Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 r. - rozpocznie się we wtorek 20. odsłona akcji „Światełko dla Czerwca '56”. Jej uczestnicy m.in. odwiedzą cmentarze i uporządkują groby osób biorących udział w zrywie. Tegoroczna akcja potrwa do 26 czerwca.
W środę 17 czerwca 2026 r., w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ul. Marszałkowskiej 107 w Warszawie , od godziny 10.00 do 15.00 odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Między Czerwcem a Październikiem 1956”.
Prezydent RP Karol Nawrocki weźmie udział w obchodach 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 – zapowiedział we wtorek w Poznaniu szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. W Poznaniu ma się odbyć także Szczyt Wolności i Solidarności z udziałem prezydentów innych państw europejskich.
Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie organizuje debatę poświęconą 70. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 – pierwszego w PRL strajku generalnego i masowych demonstracji ulicznych przeciwko władzy komunistycznej. Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 czerwca o godz. 14.00.
W Budapeszcie odbył się szereg wykładów składających się na konferencję „Dwie drogi rewolucji. Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech”. W siedzibie Instytutu Polskiego w węgierskiej stolicy zaprezentowano w piątek zdjęcia, wykład wygłosił m.in. dr Pal Attila Illes, były konsul generalny Węgier w Polsce.
O Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 r., ułożonych przez internowanego przez władze PRL kard. Stefana Wyszyńskiego, dyskutowano w sobotę na konferencji w klasztorze paulinów. Akty ślubowań przed 70 laty, obok teologicznego charakteru, miały intencję wyzwolenia Polski spod obcej przemocy - podkreślił abp Wacław Depo.
Organizatorzy przyznawanej w Poznaniu Nagrody Stukot ’56 poszukują osób i organizacji, które podtrzymują i rozwijają wartości, jakie przyświecały uczestnikom Czerwca 1956. W tym roku przypada 70. rocznica robotniczego zrywu.