W sobotę przed Niedzielą Palmową 1 kwietnia na ulicach Góry Kalwarii zainscenizowane zostanie Misterium Męki Pańskiej. W wydarzenie zaangażowanych będzie ponad 100 osób. Sceny w tym roku będą ustawione na jednej płaszczyźnie na wzniesieniu kościoła „Na górce” - poinformowała archidiecezja warszawska.
W Centrum Edukacyjno-Muzealnym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbędzie się promocja albumu „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce". Wydany przez IPN album jest zbiorem artykułów na temat historii i działalności polskiego ruchu sokolego w USA.
Blisko 360 własnoręcznie wykonanych palm zgłoszono na konkurs na palmę wielkanocną organizowany przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Swoje palmy zgłosiły nie tylko dzieci z przedszkoli i szkół, ale też seniorzy czy koła gospodyń wiejskich. Palmy będzie można zobaczyć podczas procesji w Niedzielę Palmową.
Polonia Restituta - „Polska odrodzona” - to drugi najwyższy polski order cywilny, pierwszy ustanowiony po 1918 r. przez władze II RP, nierozerwalnie związany z historią naszego kraju. Uznawany jest też za jeden z najpiękniejszych pod względem plastycznym - mówi Paweł Mełgieś z Muzeum Łazienki Królewskie.
Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli podczas poniedziałkowej sesji uchwałę ws. prowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego, jako wspólnej instytucji kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Wielkopolskiego.
Zrewitalizowana była elektrownia EC1 w Łodzi została przyjęta do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – sieci informacji turystycznej, zrzeszającej ponad 300 członków w 27 krajach, której celem jest zwrócenie uwagi na wspólne dziedzictwo przemysłowe.
Z pewnością ks. Franciszek Blachnicki jest wspaniałym autorytetem, aby opierać działalność społeczną, naukową, religijną czy codzienną każdego z nas o jego nauczanie – powiedział wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak podczas otwarcia wystawy poświęconej twórcy Ruchu Światło Życie na KUL.
Na gruzy, z których powstała powojenna Warszawa, można spojrzeć współcześnie jako na ponownie odzyskane materiały budowlane – mówi Adam Przywara, kurator wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”. Wystawa będzie czynna w Muzeum Warszawy od 30 marca do 3 września 2023 r.
30 marca mija 135 lat od śmierci polskiego naukowca i wynalazcy pracującego na emigracji, Jana Józefa Baranowskiego. Wynalazł on m.in. maszynę do liczenia głosów w wyborach i ręczny kasownik biletów. Niektóre z jego wynalazków, np. gazomierz, są używane do dziś.
Podczas uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) – w 160. rocznicę Powstania Styczniowego – złożyło hołd 46 uczestnikom tego zrywu niepodległościowego żyjących niegdyś w USA. Na niedzielne wydarzenie przybył m.in. ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Z koncepcją powołania w obecnych czasach struktury na wzór unii polsko-litewskiej wystąpił w niedzielę amerykański magazyn „Foreign Policy”. Stwierdził, że zapoczątkowany ponad 600 lat temu układem w Krewie związek oferuje rozwiązania dla dzisiejszej Europy.