Gdy trwa wojna Dawida z Goliatem, trzeba stanąć po stronie słabszego – powiedział w sobotę w Poznaniu, po zakończonej wizycie na Ukrainie, przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (SKOSR) w sobotę odbyło się wiosenne sprzątanie Nowej Rossy, młodszej części zabytkowego wileńskiego cmentarza. Przez trzy godziny harcerze, młodzież szkolna, członkowie Komitetu oczyszczali miejsca pochówków z porastających je krzewów i chwastów.
Po trwającej dwa lata modernizacji otwarto dla turystów ośrodek Polskich Kolei Linowych na Górze Parkowej w Krynicy–Zdroju. Zarówno wygląd samej kolejki, jak i jej stacji nawiązują do stylu historycznego art deco, w którym pierwotnie zaprojektowano kolejkę liczącą 85 lat.
W Asyżu otwarta została uroczyście w sobotę brama, przez którą – jak wynika ze studiów historycznych – przeszedł młody święty Franciszek w kluczowym momencie życia. Po decyzji swego ojca o wydziedziczeniu go dokonał publicznie symbolicznego gestu; rozebrał się i oddał mu swoje szaty, by prowadzić ubogie życie.
Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót polskiej pielęgniarki i działaczki społecznej, poetki Janiny Woynarowskiej (1923–1979) – poinformował w sobotę Watykan. To ważny krok na drodze do jej beatyfikacji.
Jeden z największych placów miejskich w Małopolsce, rynek w Zakliczynie, został w sobotę uroczyście otwarty po przebudowie i remoncie trwającym od jesieni 2019 r. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że inwestycja jest przykładem dobrej współpracy samorządu z rządem.
Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz pożegnali w sobotę w Tarnowskich Górach Marię Pańczyk-Pozdziej – zmarłą przed kilkoma dniami w wieku 79 lat byłą wicemarszałek Senatu, dziennikarkę Polskiego Radia Katowice, propagatorkę oraz znawczynię kultury i mowy śląskiej.
W prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w sobotę uroczystości z okazji święta apostoła i ewangelisty Jana Teologa. Jest on patronem XIX-wiecznej cerkwi, jednej z dwóch w tym klasztorze.
Przez dwa tygodnie seniorzy z Łodzi będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, sportowo-rekreacyjnych i zdrowotnych w ramach 8. edycji Łódzkich Senioraliów. Cykl zainauguruje w sobotę koncert Stanisławy Celińskiej w Pasażu Schillera.
W niedzielę, 22 maja, w parku kieszonkowym na skrzyżowaniu ulic Legionów i Wileńskiej w Wołominie zostanie odsłonięta rzeźba sympatycznego czworonoga – Miśka. Pies wpisał się w historię miasta i mieszkańcy postanowili uhonorować go właśnie w taki sposób.
„Festiwal Świdermajer” łączy miejscowości leżące wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, od Wawra do Otwocka. Celem tego lokalnego święta, które właśnie wystartowało, jest promocja stylu drewnianej architektury „linii otwockiej” oraz upowszechnianie wiedzy na jej temat.