Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował, że wpisał do rejestru zabytków Dom Sendlerowej w podwarszawskim Otwocku - na początku XX w. budynek tzw. Sanatorium M. Chmielewskiej, F. Wiśniewskiego, S. Krzyżanowskiego, a potem Dom Wychowawczy dla Sierot.
Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował, że wpisał do rejestru zabytków Dom Sendlerowej w podwarszawskim Otwocku - na początku XX w. budynek tzw. Sanatorium M. Chmielewskiej, F. Wiśniewskiego, S. Krzyżanowskiego, a potem Dom Wychowawczy dla Sierot.
Z okazji 1000-lecia koronacji Chrobrego na króla Polski oraz 500-lecia hołdu pruskiego w niedzielę w Warszawie odbędą się m.in. piknik historyczny, koncert i pokaz tysiąca dronów, które rozświetlą niebo nad Wisłą. Będzie prezentacja czołgów, przelot F-16 czy instalacja z 8-metrowymi głowami królów.
25 kwietnia w Gnieźnie w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski zaplanowano uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy dokumentów ze zbiorów Archiwów Państwowych.
Około 40 kawalerzystów weźmie udział w konnym rajdzie z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza szlakiem ucieczki rtm. Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu Auschwitz – powiedział PAP jeden z organizatorów Ryszard Sobieraj.
W tym roku raczej nie ma szans na to, by miasto Olsztyn zasypało tkwiące w ogrodzonym wykopie relikty średniowiecznych obwarowań miejskich - przyznał prezydent miasta Robert Szewczyk. Wykop, zwany w mieście powszechnie »dziurą pod Wysoką Bramą« ma być zasypany do połowy przyszłego roku.
Nowa Jerozolima była niewielkim żydowskim osiedlem, które przez krótki czas w XVIII w. istniało pod Warszawą, prawdopodobnie w rejonie obecnego pl. Zawiszy. Śladem po niej są Aleje Jerozolimskie, jedna z głównych arterii współczesnej stolicy - mówi historyk dr Paweł Fijałkowski.
Tysiące prawosławnych chrześcijan świętowało w Wielką Sobotę w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie Cud Świętego Ognia. Według sięgającej ponad tysiąca lat tradycji ogień samoistnie pojawia się w Grocie Grobu Świętego. Święty Ogień jest później transportowany do wspólnot prawosławnych na całym świecie.
Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość w Kościele katolickim. Kościół świętuje tego dnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście od śmierci do życia. Prawda ta jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.
W kościele św. Jakuba Apostoła w podwrocławskich Prusicach archeolodzy odkryli nieznane krypty grobowe. Podczas badań georadarowych zlokalizowali także przypuszczalnie renesansowy dwór, znany jedynie ze źródeł pisanych i ikonograficznych.
W Międzylesiu, niewielkiej miejscowości koło Dobrego Miasta, w połowie XVIII wieku wzniesiono kościół dedykowany tajemnicy Świętego Krzyża. Motywem do wzniesienia świątyni były zadośćuczynienie i pokuta za nieobyczajne zachowania i profanację krzyża. W tym roku mija 250 lat od konsekracji kościoła, którego dokonał bp Ignacy Krasicki.