Kolejnego odkrycia archeologicznego dokonano w Rzymie. Podczas wykopalisk na terenie Forum Trajana znaleziono głowę z marmuru o dużych rozmiarach. "Rzym nigdy nie przestaje zadziwiać"- stwierdził burmistrz Roberto Gualtieri.
Kolejnego odkrycia archeologicznego dokonano w Rzymie. Podczas wykopalisk na terenie Forum Trajana znaleziono głowę z marmuru o dużych rozmiarach. "Rzym nigdy nie przestaje zadziwiać"- stwierdził burmistrz Roberto Gualtieri.
62. konkurs „Malowana Chata” rozpoczął się w piątek (20 czerwca) w Zalipiu. Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, gdzie zdobi się gospodarstwa malowanymi motywami kwiatowymi. Przez dwa dni jurorzy będą oceniać malunki, a w niedzielę ogłoszą werdykt.
Z okazji Bożego Ciała w czwartek od rana mieszkańcy kilku wsi województwa opolskiego układali kobierce z kwiatów i roślin. Tradycja ma już ponad sto lat i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Setki wiernych oraz miłośników folkloru i turystów uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jednocześnie barwnym, folklorystycznym widowiskiem.
W Kościele w czwartek przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem. W centrum obchodów jest Eucharystia. Papież Franciszek mówił o niej, że „nie jest nagrodą dla dobrych, ale mocą dla słabych i dla grzeszników, jest przebaczeniem, jest pokarmem na drogę”.
Procesja Bożego Ciała w Myszyńcu na Kurpiach (Mazowieckie) jest wciąż żywym elementem tożsamości Kurpiów - oceniają muzealnicy. W czwartek ta uroczystość odbędzie się po raz pierwszy po wpisie tego wydarzenia na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Doroczna procesja w Spycimierzu (Łódzkie) po mających 200-letnią tradycję dywanach z żywych kwiatów rozpocznie się w czwartek (19 czerwca) po uroczystej mszy o godz. 17. W Łowiczu po procesji zaplanowano festyn ludowy nad Bzurą.
Nie ma już żadnych przeszkód, aby Ministerstwo Kultury Ukrainy przekazało kościół św. Mikołaja w Kijowie parafii rzymskokatolickiej – powiedział w środę (18 czerwca) PAP jej proboszcz, ksiądz Pawło Wyszkowski, komentując wyrok sądowy w tej sprawie.
„1025. Muzyka Katedr” to przedsięwzięcie zorganizowane z okazji 1000-lecia koronacji i śmierci Bolesława Chrobrego, którego osią jest utwór „1025” skomponowany specjalnie na tę okazję przez Aleksandra Dębicza. Prawykonanie odbędzie się w archikatedrze poznańskiej 29 czerwca 2025 r.