W Bojkowie – dzielnicy Gliwic – upamiętniono w niedzielę (19 stycznia) Marsz Śmierci więźniów ewakuowanych w styczniu 1945 r. przez Niemców z obozu Auschwitz i prowadzonych w głąb Rzeszy. W 80. rocznicę tych wydarzeń na miejscowym cmentarzu odsłonięto pomnik, który jest symbolicznym grobem ofiar.
Projekcje filmowe, wystawy, wspomnienia ocalałych świadków, modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje i sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie znalazły się w programie podkarpackich Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia i potrwają do 30 stycznia.
Zapłacili najwyższą cenę za wolność ojczyzny – powiedział w niedzielę prezydent Kalisza podczas złożenia wiązanki kwiatów w Lesie Skarszewskim, w miejscu rozstrzelania 56 żołnierzy Armii Krajowej.
Apelem pamięci, modlitwą przedstawicieli różnych wyznań i salwą honorową uczczono w niedzielę (19 stycznia) w Łodzi 80. rocznicę eksterminacji 1,5 tys. więźniów hitlerowskiego więzienia na Radogoszczu, którzy zostali zamordowani przez wycofujących się Niemców na kilkadziesiąt godzin przed wejściem Armii Czerwonej.
Siekierkę z epoki brązu sprzed prawie 3 tys. lat oraz dwa kilkusetletnie żelazne topory będzie można wkrótce oglądać na wystawie w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Artefakty zostały odkryte w zeszłym roku w okolicach miasta.
19 stycznia 1955 r. urodził się aktor Jacek Zejdler - odtwórca tytułowej roli w serialu "Stawiam na Tolka Banana". "Jacek był człowiekiem wrażliwym, inteligentnym i obdarzonym poczuciem humoru. To, że dziś jestem tłumaczem, to także w pewnym stopniu jest jego zasługą" - powiedział PAP Filip Łobodziński.
W tym roku przypada 120. rocznica urodzin astronomki prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Dla uhonorowania zasług badaczki związanej z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu miasto to ogłosiło ją patronką 2025 roku.
Byli więźniowie i ich bliscy, przedstawiciele władz oraz młodzież uczestniczyli w sobotę (18 stycznia) w uroczystości z okazji 80. rocznicy likwidacji niemieckiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W latach 1942-45 okupanci więzili w nim w bardzo ciężkich warunkach od 2 do 3 tys. polskich dzieci.
Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowała w sobotę 18 stycznia zmiany na wystawie głównej. Poprzednikom, w tym Karolowi Nawrockiemu, zarzuciła m.in. manipulację w prezentowaniu danych na wystawie. Były wicedyrektor muzeum dr Marek Szymaniak stwierdził, że było to "przedstawienie odbiorcy różnych poglądów".
Po upadku Powstania Warszawskiego w zrujnowanej stolicy ukrywało się ok. 1,1 tys. osób. W grupie mieli większą szansę na przeżycie. Tylko kilku ukrywało się samotnie. Warszawscy Robinsonowie stanowili przekrój całego społeczeństwa: od bezrobotnych do profesorów - powiedział PAP historyk dr Michał Studniarek.
17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił.