Za bunt przeciwko carskiej władzy już w młodości był osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej i zesłany na Syberię. Został pionierem badań etnograficznych i pisarzem. 20 kwietnia 1945 r. zmarł Wacław Sieroszewski. Jego losy to materiał na film.
Religijny wymiar i tradycje Wielkanocy są obecne na płótnach wielu wybitnych polskich malarzy - Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Henryka Weyssenhoffa, Kazimierza Sichulskiego.
Z obecnej perspektywy koronacja Bolesława Chrobrego była momentem przełomowym, ale dla ówczesnych mieszkańców Polski to wydarzenie nie miało dużego znaczenia; większość pewnie nawet zbyt szybko się nie dowiedziała, że jakaś koronacja w ogóle miała miejsce - powiedział PAP historyk dr Michał Bogacki.
Rynek muzyki popularnej w II Rzeczpospolitej zdominowało tango. Najbardziej przyczynił się do tego Jerzy Petersburski. Twórca takich przebojów jak „Tango Milonga” i „To ostatnia niedziela” urodził się 20 kwietnia 1895 r. w Warszawie.
Bolesław Chrobry miał niewolników, był okrutny dla swoich wrogów, mógł też źle obchodzić się z kobietami, jednak nie spodziewam się, by ktokolwiek chciał dziś obalać jego pomniki – powiedział PAP mediewista, prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że na tle innych ówcześnie panujących w Europie władca Polski był "całkiem łagodny".
Dyrektor Wywiadu Narodowego Tulsi Gabbard odtajniła w piątek (18 kwietnia) 229 plików z dokumentami dotyczącymi zabójstwa byłego prokuratora generalnego i kandydata na prezydenta Roberta F. Kennedy'ego. Decyzję chwalił jego syn, minister zdrowia Robert F. Kennedy jr., który kwestionuje oficjalną wersję zamachu.
Tysiąc lat temu, 18 kwietnia 1025 roku, była Wielkanoc. Głównie na tej podstawie oparte jest twierdzenie, że tego właśnie dnia Bolesław Chrobry koronował się na króla. Bez względu na to, czy ta data jest prawdziwa, sama koronacja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
24 kwietnia rozpoczną się prace ekshumacyjne w Puźnikach na Ukrainie, gdzie zginęli polscy obywatele. Chcemy ustalić wszystkie ofiary dramatycznej nocy z 1945 r. i dokonać godnego pochówku - powiedział w czwartek (17 kwietnia) wiceszef MKiDN Maciej Wróbel.
"Od krzywd, lecz i od zemsty za nie. Uchroń nas Panie! Uchroń od zła i nienawiści. Niechaj się odwet nasz nie ziści. Na przebaczenie im przeczyste. Wlej w nas moc, Chryste!" - napisał w 1942 r. Jan Romocki "Bonawentura". Harcerz Szarych Szeregów urodził się 17 kwietnia 1925 r. w Warszawie.