Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ogłosiło VII Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną Swołowo 2019, którego celem jest m.in. popularyzacja obrzędowości świąt. Konkurs ma formułę otwartą, skierowany jest do wszystkich zainteresowanych z Pomorza.
Organizatorem konkursu jest oddział etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Muzeum Kultury Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku.
Jego celem jest m.in. podtrzymanie tradycji wykonywania palm wielkanocnych w oparciu o rodzime tradycje pomorskie oraz te przywiezione przez nowych mieszkańców zasiedlających tereny Pomorza po 1945 r., często wywodzących się z dawnych Kresów, a także popularyzacja i pogłębienie wiedzy na temat tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.
Organizator podkreślił w przekazanej w czwartek informacji, że „tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia”. Dodał, że te tradycje są „coraz bardziej odległe, ulegają przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu”, a konkurs jest „znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej”.
Konkurs ma formułę otwartą, skierowany jest do wszystkich zainteresowanych z terenu Pomorza. Palmy mogą być wytworem pojedynczych osób lub efektem pracy zbiorowej. Do konkursu zgłaszać je mogą indywidualne osoby, sołectwa, koła gospodyń wiejskich czy stowarzyszenia.
Zgodnie z regulaminem konkursu palma powinna być wykonana wyłącznie z tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych, którymi może być bibuła, naturalne kwiaty, trawy i suszone lub żywe rośliny oraz wstążki. Wysokość palmy nie powinna przekraczać trzech metrów.
Uczestnicy konkursu wypełnioną kartę zgłoszenia muszą przesłać do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie do 14 kwietnia do godz. 12.30. Tego dnia, na terenie muzeum, podczas imprezy folklorystycznej „Niedziela Palmowa” konkurs zostanie rozstrzygnięty. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody pieniężne. (PAP)
autor: Inga Domurat
ing/aszw/