Warszawski duet – Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian – będzie kuratorem tegorocznego gdańskiego festiwalu Narracje. Na imprezę składają się artystyczne instalacje prezentowane w miejskiej przestrzeni co roku w innej dzielnicy Gdańska – w tym roku będą to Siedlce.
O wyborze kuratorów festiwalu poinformowała w czwartek Marta Bańka kierownik Działu Komunikacji Instytutu Kultury Miejskiej, która to instytucja – w partnerstwie z Gdańską Galerią Miejską - jest organizatorem Narracji.
Jak przypomniała Bańka, Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, to znamy duet kuratorski, który od 2016 roku jest kuratorem warszawskiego Domu Kereta, wspólnie prowadzi też przestrzeń wystawienniczą Biuro Wystaw Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. „Oboje zaangażowani byli również w przygotowanie Festiwalu Wola Art w Warszawie” – wyjaśniła Bańka.
Dodała, że wyboru kuratorów dokonała komisja konkursowa, w skład której wchodzili: Aleksandra Szymańska (dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku), Piotr Stasiowski (dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej), Ewa Łączyńska-Widz (dyrektor BWA w Tarnowie), Olga Wysocka (zastępczyni dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki) oraz artysta Mariusz Waras.
W przekazanym przez Bańkę uzasadnieniu wyboru kuratorów komisja napisała m.in., że wizja kuratorska przedstawiona przez Sylwię Szymaniak i Sarmena Beglariana „najlepiej wpisuje się w Siedlce” i „ma największy potencjał odkrycia tej dotąd mało znanej dzielnicy, zarówno dla samych gdańszczan i gdańszczanek, jak i gości festiwalu oraz turystów”.
Sami kuratorzy po tym, jak ich wybrano przypomnieli, że „przez cztery lata organizowali Festiwal Wola Art w Warszawie, dzięki temu nie jest nam obca współpraca z urzędnikami i mieszkańcami, którzy na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką współczesną i dopiero udział w festiwalu daje im taką szansę”. „Odkrywanie złożonych dziejów gdańskiej dzielnicy Siedlce będzie dla nas ciekawym i nowym wyzwaniem” – dodali.
Narracje odbywają się co roku w innym miejscu Gdańska. Zgodnie z zamysłem organizatorów, wskazany przez nich kurator lub kuratorzy wyznaczają ogólne hasło danej edycji i dobierają artystów, którzy poznają dany fragment miasta i wykonują prace inspirowane tym miejscem. Prace te są prezentowane na terenie danej dzielnicy lub osiedla w czasie dwóch festiwalowych dni.
Zwykle na imprezę składa się około 20 artystycznych instalacji przestrzennych i dźwiękowych oraz projekcji wideo prezentowanych w wybranych przez twórców konkretnych miejscach.
Na miejsce tegorocznej – 11. edycji Narracji, które odbędą się 15 i 16 listopada - wybrano osiedle Siedlce zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum Gdańska – na zachód od niego. Jak przypomina gedanopedia.pl, pierwsza pisemna wzmianka o Siedlcach – wówczas wsi z młynem, pochodzi z 1400 roku. W tej położonej w dolinie Potoku Siedleckiego osadzie uprawiano winorośl, zlokalizowane były tu też ogrody. Z czasem osiedlali się też tutaj nienależący do cechów rzemieślnicy, a także menonici.
Lokalizacja przy jednej z głównych dróg prowadzących do Gdańska sprawiała, że wieś była często niszczona przez wojska oblegające miasto. W 1814 roku Siedlce zostały wcielone do Gdańska. Na przełomie XIX i XX wieku na ich terenie powstawały głównie domy dla robotników; wiele z nich przetrwało do dziś, a przestrzenie między nimi z czasem zapełniano kolejnymi budynkami mieszkalnymi. Dziś osiedle to ma głównie charakter mieszkaniowy.
W poprzednich latach festiwal Narracje rozgrywał się m.in. na terenach Starego, Głównego i Dolnego Miasta oraz Długich Ogrodów i Biskupiej Górki - historycznych dzielnic położonych w centrum Gdańska. Areną festiwalowych działań były już też leżące w pewnej odległości od śródmieścia Górny Wrzeszcz, Oliwa i Brzeźno. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ pat/