Plenerową wystawę poświęconą Stanisławowi Hadynie, twórcy i długoletniemu dyrektorowi Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zobaczyć można w centrum beskidzkiego kurortu – Wiśle, z którą był on silnie związany – poinformował Tadeusz Papierzyński z magistratu w Wiśle.
Ekspozycja „Stanisław Hadyna - z Wisły w świat” na kilkudziesięciu planszach pokazuje życiorys profesora, przybliża jego twórczość i podkreśla wiślańskie korzenie. Samorząd przygotował ją we współpracy z zespołem „Śląsk”. Oglądać ją można na pl. Hoffa, centralnym miejscu kurortu.
„Ta wystawa to życie profesora Hadyny w pigułce. Jej istotą jest przybliżenie jego niesamowicie barwnego życiorysu i tego, co zrobił, także w kontekście swojego żywego pomnika, którym jest Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+. To osobowość nietuzinkowa. Moim zdaniem, największa postać na Śląsku i jedna z największych w Polsce” – uważa dyrektor zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak.
„Wisła jest dumna, że miała takiego mieszkańca. Stanisław Hadyna jest honorowym obywatelem naszego miasta. Doceniamy jego ogromny wkład w propagowanie kultury Śląska Cieszyńskiego i całego Śląska” – uważa burmistrz miasta Tomasz Bujok.
Papierzyński przypomniał, że w województwie śląskim 2019 r. został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Jak dodał, wystawa to nie jedyny element obchodów w Wiśle. „30 sierpnia do wiślańskiego amfiteatru zawita zespół +Śląsk+, a na początku października w Cieszynie i Wiśle odbędzie się konferencja naukowa w całości poświęcona tej niezwykłej postaci” – wyjaśnił.
Stanisław Hadyna urodził się 25 września 1919 r. w Karpętnej na Zaolziu, lecz jego przodkowie pochodzili z Wisły. Po zakończeniu II wojny światowej pracował w wiślańskim liceum, a następnie w został kierownikiem wydziału kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie. W 1953 r. zorganizował Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z siedzibą w koszęcińskim zamku. Kierował nim w latach 1953–1968. 1 marca 1990 r. ponownie objął kierownictwo zespołu jako dyrektor artystyczny. Zespołem kierował aż do swojej śmierci w 1999 r. Hadyna spoczął w Wiśle. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ je/