Gmina Puńsk wyremontowała skansen, czyli tradycyjną zagrodę litewską w Puńsku, która uległa zniszczeniu w ostatnich latach. Skansen jest atrakcją turystyczną pogranicza polsko-litewskiego.
W ramach remontu został wymieniony słomiany dach na trzech budynkach. Wykonawca wymienił też spróchniałe elementy drewniane budynków oraz gliniane podłogi.
„Dach stodoły, ostatniego obiektu, wykonaliśmy z własnych środków gminy. Dach ten został pokryty wiórem z olchy. To dobrze, że skansen znowu wyglądał okazale i będzie godną atrakcją turystyczną naszej gminy" - powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.
Koszt remontu wyniósł 225 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Zbudowany w 1986 roku Skansen jest największą atrakcję tego miasteczka. Zagroda wiejska z przełomu XIX i XX wieku składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny, XIX-wieczny wystrój.
W skansenie od lat odbywa się Festiwal Teatrów Stodolanych. Litewski teatr stodolany przedstawia codzienne życie wiejskie. Najstarszym teatrem tego typu w Polsce jest Teatr Stodolany Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, który powstał w 1958 roku.
W gminie Puńsk Litwini stanowią 80 proc. społeczności i dlatego jest ona nazywana stolicą Litwinów w Polsce. Wielu Litwinów mieszka także w Sejnach i okolicy. Szacuje się, że w Polsce żyje kilka tysięcy osób narodowości litewskiej. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ itm/