Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego zdobył Grand Prix Nagrodę Miasta Łodzi i Statuetkę Białej Kobry 29. Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu, który zakończył się w sobotę w Łodzi.
Nagrody i pozostałe wyróżnienia wręczono laureatom podczas sobotniej gali kończącej tegoroczną edycję festiwalu poświęconego popularyzacji niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, jaką stanowi kino dokumentalne. Prezentowane na nim dokumenty dotyczą głównie zagrożeń stojących przed współczesnym człowiekiem oraz przezwyciężania i zapobiegania problemom.
W tym roku o statuetkę Białej Kobry walczyły 24 filmy dokumentalne i 10 reportaży telewizyjnych. W sumie goście festiwalu obejrzeli ponad 60 obrazów i reportaży telewizyjnych. Po dziewięciu latach przerwy na 29. Festiwalu Mediów zaistniał reportaż radiowy.
Jurorzy nagrodzili obraz Sekielskiego za "odwagę przeciwstawienia się złu, które pozornie niewidoczne, otacza nas tu i teraz - to nagroda za wyrwanie z letargu obojętności milionów ludzkich sumień i stanięcie w obronie najsłabszych".
W składzie komisji konkursowej znaleźli się: reżyserzy - Lidia Duda (przewodnicząca), Marta Prus i Mikael Lypinski, redaktor naczelny portalu Filmpolski.pl działającego przy Szkole Filmowej w Łodzi Jarosław Czembrowski oraz socjolog prof. Bogusław Sułkowski, który złożył votum separatum wobec decyzji pozostałych jurorów.
Poza Grand Prix przyznano jeszcze kilka innych nagród. Nagroda "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury przypadła dwóm filmom - "Diagnosis" Ewy Podgórskiej i "In Touch" Pawła Ziemilskiego. Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich - "Małej zagładzie" Natalii Korynckiej-Gruz, a nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń - Petro Aleksowskiemu za "Przerwaną misję".
Jury wyróżniło także film "Złota", reż. Tomasz Knittel.
Za najlepszy reportaż festiwalu zdaniem jury w składzie: Andrzej Fidyk - przewodniczący, Barbara Pawłowska, Marek Miller, został uznany reportaż Moniki Meleń z TVP Kraków "Mali bohaterowie". Jurorzy docenili autorkę za wrażliwość i empatię w stosunku do bohaterów, za umiejętność poruszenia najbardziej czułych strun u widza przy zastosowaniu niezwykle prostej formy filmowej.
Drugą nagrodę otrzymali Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak z TVN za "Chore bydło kupię".
Po raz pierwszy w tym roku została przyznana nagroda publiczności. Przypadła ona filmowi Karola Starnawskiego "Cienie imperium", a nagroda jury młodych krytyków Festiwalu Kamera Akcja obrazowi "In Touch".
Nagrodę dla najlepszego reportażu radiowego otrzymały ex-aequo Monika Hemperek za reportaż "SMS-y do uczennicy" i Katarzyna Błaszczyk za reportaż "O misiu, który zasnął ze smutku". Temu drugiemu swoją nagrodę przyznała także publiczność.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest organizowany od 1990 roku i prezentuje polskie kino dokumentalne na tle światowego kina dokumentalnego oraz innych form opowiadania o współczesności, takich jak reportaż telewizyjny, radiowy czy fotografia. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ je/