W tym roku w Instytucie Muzyki i Tańca odbyło się wiele wydarzeń promujących polskich twórców tanecznych na arenie międzynarodowej. To między innymi „Perły tańca”, „TańczMy” i „Teatr-Taniec-Niepełnosprawność”.
We wtorek odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca rok 2019 w Departamencie Tańca w Instytucie Muzyki i Tańca. W konferencji wzięły udział zastępczyni dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Aleksandra Dziurosz oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.
Aleksandra Dziurosz podkreśliła, że najważniejszymi celami minionego roku były dla ImiT: kultura ludowa, twórczość taneczna, edukacja taneczna i informacje.
Jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego roku była Polska Platforma Tańca, w ramach której w Gdańsku zaprezentowano 12 spektakli tanecznych w wykonaniu artystów z całego świata. W realizacji edycji z 2019 roku wzięli udział współorganizatorzy z Gdańska: Instytut Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie Bzdueloew oraz Fundacja Polka dot.
"Cała siła naszej organizacji polegała na tym, żeby zgromadzić wokół tych wydarzeń jak największą publiczność zagraniczną i dzięki pomocy Instytutu Adama Mickiewicza mogliśmy zaprosić ponad 80 gości z zagranicy, po to tylko żeby, w przyszłości oni zaprosili naszych artystów do swoich krajów i tam pokazali nasz dorobek artystyczny" - powiedziała Dziurosz.
W 2019 roku odbyło się także ponad 50 spektakli tanecznych w Polsce w ramach projektu Polska Sieć Tańca. Inicjatywa to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. "Misją tego projektu jest przede wszystkim cyrkulacja spektakli już istniejących, tak aby tą strukturą, którą mamy w Polsce, dzielić się z innymi, którzy też produkują spektakle" - wyjawiła zastępczyni dyrektora IMiT.
W ciągu mijającego roku siedmiokrotnie odbył się też projekt "Scena Studio Tańca", polegający na udostępnieniu przestrzeni “STUDIO Teatrgaleria” najciekawszym spektaklom tanecznym z całej Polski.
W marcu 2019 r. uhonorowano wybitnych, zasłużonych dla polskiego dziedzictwa twórców sztuki tańca w ramach uroczystej gali w Teatrze Wielkim "Perły Tańca". Po raz pierwszy, właśnie w 2019 r. zorganizowano też akcję "TańczMy", zrzeszającą środowisko tanecznej wokół idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.
We współpracy z British Council oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbył się także projekt “Teatr-Taniec-Niepełnosprawność”, poświęcony zwiększeniu obecności osób niepełnosprawnych w obszarze kultury i sztuki.
Zastępczyni dyrektora IMiT podziękowała również dyrektor TVP Kultura Kalinie Cyz za wsparcie ze strony stacji w działaniach Instytutu. Dyrektor Kalina Cyz podkreślała, że rok 2019 był dla TVP Kultura bardzo ważny, bo mimo skromnego startu udało się poszerzyć ramówkę o wiele tanecznych elementów.
Podczas konferencji miała również miejsce premiera nowej strony internetowej: Polska Kronika Tańca. Celem jej założenia było zgromadzenie wydarzeń tanecznych między 1918 a 2018 rokiem w Polsce i umożliwienie łatwego ich wyszukiwania. Kronika będzie też na bieżąco wzbogacana o wydarzenia najnowsze, dzięki współpracy z ekspertami i ośrodkami w całej Polsce.(PAP)
Autor: Karolina Sarniewicz
kas/ itm