Największe atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego – opisane i polecane zgodnie z porami roku – znalazły się w najnowszym przewodniku dla turystów i miłośników ptaków, który wydał park.
To jeden z elementów realizacji projektu "Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dzukija i dolinie Biebrzy", który park realizuje wspólnie z Dzukijskim Parkiem Narodowym na Litwie i Litewskim Stowarzyszeniem ornitologicznym.
Pieniądze pochodzą z UE z programu transgranicznego Interreg Polska-Litwa. Informacje w przewodniku są po polsku, angielsku i litewsku.
Ze względu na epidemię koronawirusa, na razie wstęp - także do parków narodowych - jest zabroniony, ale park liczy na to, że przewodnik pomoże turystom w planowaniu wycieczek do parku wtedy, gdy będą one już możliwe.
Park Biebrzański jest największy w Polsce, Dzukijski - największy na Litwie.
"Celem przewodnika jest promowanie zrównoważonej turystyki i obserwacji ptaków, podnoszenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności społecznej osób korzystających z dziedzictwa przyrodniczego" - poinformowała PAP w przekazanych materiałach Beata Głębocka z Biebrzańskiego PN.
Biebrzański PN podkreśla, że dolina Biebrzy jest atrakcyjna dla odwiedzających przez cały rok, bo słynie z pierwotnej przyrody, tradycji.
W ramach przewodnika proponowane są np. styczniowe wyprawy na nartach do źródeł Biebrzy, luty polecany jest jako miesiąc na tropienie śladów zwierząt. Marzec to najlepszy moment na obserwacje wiosennych przelotów ptaków, kwiecień to z kolei, zdaniem autorów przewodnika, okazja do fotografowania kwitnących na rozlewiskach kaczeńców - podkreśla dyrekcja parku. W maju nad Biebrzą można obserwować np. tokujące bataliony, a w czerwcu posłuchać śpiewów wodniczek. Np. w lipcu warto wybrać się na spływy kajakowe.
Na sierpień proponuje się turystom poznawanie historii fortów z twierdzy Osowiec, wrzesień to mistrzostwa w koszeniu bagiennych łąk, a jesień to np. bukowisko łosi. Park przypomina także o różnych przedsięwzięciach edukacyjnych.
Jak wcześniej informował PAP Biebrzański PN, wartość całego polsko-litewskiego projektu to ok. 960 tys. euro, z czego 815 tys. euro to dotacja z UE. Na Biebrzański PN przypada kwota 307 tys. euro).(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ mok/