Odnotowano ponad 7 mln pobrań arkuszy egzaminacyjnych do przeprowadzenia próbnych egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. Próbny egzamin ósmoklasisty był przeprowadzany w dniach: 30, 31 marca i 1 kwietnia, a próbne matury w dniach: 2, 3, 6, 7 i 8 kwietnia.
Arkusze z zadaniami egzaminacyjnymi publikowane były na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udostępniały je na swoich stronach też okręgowe komisje egzaminacyjne. Stamtąd uczniowie mogli je pobrać i samodzielnie rozwiązać zadania w domach, a następnie przesłać je swoim nauczycielom do sprawdzenia.
Publikacja arkuszy do próbnych egzaminów miała na celu pomóc uczniom w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty i matury w czasie, gdy nie odbywają się lekcje w szkołach w formie tradycyjnej. W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach zostały zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
"W okresie od 30 marca 2020 do 8 kwietnia 2020 r. odnotowaliśmy ponad 1,1 mln użytkowników, którzy wygenerowali ponad 15 mln odsłon strony CKE, na której udostępnione były arkusze do próbnego egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Pierwszego dnia uczniowie pobrali arkusze egzaminacyjne ósmoklasisty z języka polskiego ponad 1 mln razy! Drugiego dnia – 1,5 mln z matematyki. W trzecim dniu było to blisko 2 mln arkuszy, w tym tych z języków obcych nowożytnych" - poinformowała w komunikacie rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.
Ostrowska podała także, że od 2 do 8 kwietnia br. ze stron CKE, OKE i MEN pobrano prawie 2,6 mln materiałów egzaminacyjnych do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego. "Największym zainteresowaniem cieszyły się arkusze z 3 kwietnia – pobrano je 879 tys. razy (poziom podstawowy – matematyka i poziom rozszerzony: matematyka, filozofia, język łaciński, historia sztuki oraz historia muzyki). 6 kwietnia arkusze pobrano 739 tys. razy (poziom podstawowy – języki obce nowożytne). Kolejnym dniem, w którym odnotowano znaczącą liczbę pobranych arkuszy był 2 kwietnia – 704 tys., czyli pierwszy dzień próbnego egzaminu maturalnego, kiedy to udostępniono arkusze do języka polskiego (poziom podstawowy) oraz języka polskiego i fizyki (poziom rozszerzony)" - napisała rzeczniczka.
Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone w szkołach publicznych i niepublicznych początkowo do 25 marca, później przedłużono ten okres do 10 kwietnia. W ubiegłym tygodniu zawieszenie zajęć stacjonarnych przedłużono o kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia.
W związku z tym egzamin ósmoklasisty i matury zostały przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie; nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.
Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Matury miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych miała potrwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja.
Jak podaje MEN w tym roku do egzaminu ósmoklasisty ma przystąpić 347,7 tys. uczniów, a do egzaminów maturalnych 279,4 tys. uczniów. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mok/