Ruszyła wymiana gontowego pokrycia dachów drewnianych kościołów w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej na Podbeskidziu – podały we wtorek służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. To początek tworzenia Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej.
„Projekt, realizowany przy współpracy ministerstwa kultury oraz resortu rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego, unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej” – podała diecezja.
Ks. Szymon Tracz, pełnomocnik projektu i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, podał, że prace zostały rozpoczęte od wymiany gontowego pokrycia dachów kościołów św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku, św. Mikołaja w Polance Wielkiej i św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach.
„Szczególnie ważna jest wymiana dachu w kościele w Polance Wielkiej, gdzie znajduje się jeszcze eternit. Użyty nowy, modrzewiowy gont, dzięki specjalistycznej impregnacji, będzie przyjazny dla mieszkańców drewnianych kościołów, w tym nietoperzy. Niebawem w obiektach konserwowanych w ramach naszego projektu rozpoczną się prace przy polichromiach ściennych oraz rzeźbionych ołtarzach” – zapowiedział cytowany w komunikacie ks. Tracz.
XVI-w. kościół św. Mikołaja w Polance Wielkiej to jedna z największych drewnianych budowli zachowanych w Małopolsce.
Prace remontowo-konserwatorskie, przeprowadzone zostaną w ciągu niecałych trzech najbliższych lat, obejmą w sumie sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych (oprócz świątyń w Polance Wielkiej, Gilowicach i Nidku, także w Grojcu, Łodygowicach i Osieku - PAP) oraz XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace są niezbędne, by te obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.
Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.
Muzeum będzie miejscem organizacji szeroko pojętych działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, takich jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, konferencje naukowo-badawcze, wernisaże artystyczne, koncerty muzyczne, warsztaty, które przyciągną naukowców, studentów, twórców ludowych, artystów, ludzi kultury, muzyków, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców, przez co zwiększy się szansa wzrostu dostępu do kultury.
Za pomocą wirtualnej rzeczywistości swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie także o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w.
Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/