Mieszkańcy i turyści mogą już – przez siedem dni w tygodniu – podziwiać Dolinę Potoku Czechowickiego z wieży widokowej w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach – podał czechowicki magistrat. Wstęp na liczącą 16 metrów wysokości budowlę jest bezpłatny.
„Wieża umożliwi - w ramach prowadzonej przez Centrum edukacji przyrodniczej i promocji walorów bioróżnorodności - obserwację zrewitalizowanej Doliny Potoku Czechowickiego, jak również okolicznych zabytków, w tym kościoła św. Katarzyny, pałacu Kotulińskich, czy ruin +zamku+ Wilczków, oraz przyrodniczych – alei lip kandelabrowych i dębu +Bartek+” – powiedział Łukasz Piątek z czechowickiego magistratu.
Jak dodał, to, że „wejście na wieżę nie będzie zamknięte na kłódkę, nie oznacza, że wolno korzystać z obiektu cały czas”. „Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z wieży widokowej od zmierzchu do świtu, w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a w szczególności podczas opadów deszczu i śniegu, silnych wiatrów, burz, wyładowań atmosferycznych, gołoledzi oraz oblodzenia schodów i podestów” – powiedział Piątek.
Piątek wyjaśnił, że tworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej zostało już zakończone. Można podziwiać zrenaturalizowaną Dolinę Potoku Czechowickiego, ale nie został jeszcze otwarty budynek, w którym prowadzone będą działania promocyjne i edukacyjne związane z bioróżnorodnością.
W zamierzeniach czechowickich władz, CEE ma uwydatnić walory krajobrazowe okolicy potoku, uwidocznić dawny układ urbanistyczny tego terenu, a także dostarczyć nowe przestrzenie usługowe, edukacyjne oraz rekreacyjne dla mieszkańców oraz turystów. Inwestycja ma się przyczynić do zatrzymania degradacji cennych przyrodniczo gatunków roślin i zwierząt mających siedliska w dolinie.
Piątek dodał, że przy Centrum, stanowiącym element kompleksu Doliny Potoku Czechowickiego, powstały m.in. ekologiczne ogródki tematyczne, ścieżki spacerowe, edukacyjny plac zabaw dla dzieci, a także „hotele dla owadów”.
„Dolina Potoku Czechowickiego jest niewątpliwie miejscem atrakcyjnym zarówno dla spacerowiczów, jak i biegaczy, czy amatorów rowerowej turystyki. Dlatego należało uporządkować ruch w tym rejonie. To pozwoli udostępnić wszystkie walory terenu, a jednocześnie ochroni cenne przyrodniczo obszary” – poinformował magistrat.
Utworzenie Centrum wraz z zagospodarowaniem potoku kosztuje przeszło 18 mln zł. Z tej kwoty 15,5 mln zł pochodzi z funduszy UE.
Czechowice-Dziedzice położone są obok Bielska-Białej. Mieszka w nich ponad 35 tys. osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/