Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich oraz Dzień Pamiątki Umarłych to dwa święta, które obchodzą 1 listopada luteranie – podaje rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
„W br., z uwagi na panującą sytuację epidemiczną, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, nie będzie możliwe odwiedzanie cmentarzy do 2 listopada włącznie” – przypomniała rzecznik Kościoła.
W tradycji luterańskiej zmarłych wspomina się w ostatnią niedzielę roku kościelnego, tak zwaną Niedzielę Wieczności, która przypada pod koniec listopada. Jest ona poświęcona przemijaniu, śmierci i eschatologii.
„Obchodzona 1 listopada Pamiątka Umarłych to czas wspominania tych, którzy odeszli, a zarazem okazja, by prosić Boga o pociechę dla wszystkich zasmuconych. Podczas nabożeństw, których odprawianie na cmentarzach w tym roku nie będzie możliwe, modlimy się o pewność wiary, jaką posiadał apostoł Paweł. Takie świętowanie Pamiątki Umarłych umożliwia spotkanie ze Słowem Bożym i wspólna modlitwa” – powiedziała rzecznik.
Rzecznik zaznaczyła, że luteranie nie modlą się za dusze zmarłych. „Ludzka modlitwa nie jest w stanie zmienić sytuacji zmarłego” – dodała.
Nie obchodzą również Dnia Zadusznego. „Nie uznajemy istnienia czyśćca. Brak o nim wzmianki w Piśmie Świętym. Nie ludzkie wysiłki, lecz Bóg w Jezusie Chrystusie dokonuje zbawienia i z łaski ocala człowieka. Luteranie odrzucają instytucję tzw. mszy za zmarłych. Msza może być sprawowana tylko dla żyjących, bo komunia św. służy pokrzepieniu tylko żyjących, którzy jedzą i piją ciało i krew pańską” – powiedziała.
Rzecznik powiedziała, że 1 listopada obchodzona jest Pamiątka Świętych Pańskich. W Kościołach protestanckich święci nie są identyfikowani z postaciami beatyfikowanymi lub kanonizowanymi. Świętym jest każdy, kto wierzy w Chrystusa jako Zbawiciela, więc kryterium świętości jest tożsame z żywą wiarą w Boga jako tego, który odkupił ludzkość własną krwią.
„Tak rozumiany święty pozostaje więc normalnym człowiekiem, choć nadal posiada grzeszną naturę. Dlatego luteranizm za Marcinem Lutrem określa kondycję człowieka wierzącego jako +usprawiedliwionego grzesznika+, tzn. żyjącego wiarą w Boga, ale ciągle jeszcze podległego grzechowi. Różni się to od rzymskokatolickiego rozumienia terminu +święty+. W dniu Świętych Pańskich luteranie dziękują Bogu za wszystkich żyjących i zmarłych prawdziwie wierzących chrześcijan" – wyjaśniła.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że w okolicy Pamiątki Umarłych wiele osób porządkuje groby bliskich. „Wiele luterańskich parafii zaapelowało, by nie kupować plastikowych zniczy i sztucznych kwiatów. Ograniczając niepotrzebne odpady można pokazać troskę o stworzenie i otaczający świat. To także okazja, by pokreślić, że ważniejsza jest pamięć i modlitwa niż zapalone znicze i pozostawione kwiaty. Wszystkie te działania nabierają głębszego znaczenia wraz z zamknięciem cmentarzy” - zaznaczyła
„W br. dodatkowo zachęcamy, by rezygnując ze zniczy i kwiatów skoncentrować siły i środki na pomoc tym, którzy ciągle są wśród nas. To zachęta do pomocy osobom starszym, chorym, potrzebującym lub w kryzysie. Można choćby wesprzeć akcję +Prezent pod choinkę+ organizowaną przez Centrum Misji i Ewangelizacji lub inne działania charytatywne i diakonijne. (…) Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Adrian Korczago zachęca do przekazania kwot przeznaczonych na znicze czy kwiaty, na pomoc szpitalom. Te placówki potrzebują różnego wsparcia na czas walki z COVID-19” – poinformowała rzecznik Kościoła.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP włączył się w akcję „Godność nie umiera”, która została przygotowana przez inicjatywę społeczną „(Nie)zapomniane cmentarze”, działającą przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Podejmuje ona działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i dbałości o cmentarze, mogiły i groby zwłaszcza te niszczejące, zapomniane przez lokalne władze i mieszkańców.
„Przed 1 listopada został podpisany międzyreligijny apel, wypracowany przez zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, o poszanowanie cmentarzy – także tych już nieodwiedzanych, wyglądających na zapomniane oraz nagrania wybranych fragmentów apelu. Powstał również poradnik, który jest zbiorem wskazówek, jak zachowywać się na różnych cmentarzach” – dodała Godfrejów-Tarnogórska.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 60 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. (PAP)
autorzy: Marek Szafrański
szf/ wj/