Biblioteka Śląska w Katowicach (BŚ) wzbogaciła się o nowa stronę internetową i multiwyszukiwarkę umożliwiającą dostęp do zasobów i źródeł online. Powstały one w ramach projektu „Sieć możliwości”, dofinansowanego ze środków resortu kultury.
„Spektrum nowych możliwości, które oferujemy czytelnikom, spełniając wymogi nowoczesności, dostępności i szerokiej komunikacji z odbiorcami” - tak opisała zmiany kierowniczka Działu Promocji BŚ Monika Wieczorek. Nową stronę Biblioteki (www.bs.katowice.pl) porównała do sieci, która „łowi” wiele różnych zasobów i łączy wielu różnych odbiorców, umożliwiając także stosowanie rożnych strategii wyszukiwań i form przekazywania informacji.
Główną zaletą nowego serwisu są kompleksowa baza i wyszukiwarka umożliwiająca dostęp do posiadanych zbiorów oraz źródeł online. W jednym miejscu znalazły się oryginalne zasoby cyfrowe Biblioteki Śląskiej – Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Śląskiego Słownika Geograficzno-Historycznego GEOHIST, Encyklopedii Województwa Śląskiego, platformy edukacyjnej Eduś, a także katalogi partnerów.
„Responsywny interfejs graficzny daje możliwość płynnego wyświetlania zamieszczonych informacji nie tylko na ekranach desktopowych, ale także na urządzeniach mobilnych, co jest dziś nieodzownym warunkiem dotarcia do czytelników” - zaznaczyła Wieczorek.
Projekt „Sieć możliwości – strona internetowa Biblioteki Śląskiej” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Biblioteka Śląska gromadzi dokumenty z zakresu wszystkich dyscyplin naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk prawnych, ekonomicznych, społecznych i humanistycznych oraz literaturę regionalną. Posiada w swoich zbiorach ponad 2,6 mln woluminów, w tym: dokumenty drukowane (książki, broszury, czasopisma i inne periodyki), materiały rękopiśmienne (rękopisy, maszynopisy), kartograficzne (mapy, plany, atlasy), ikonograficzne (grafiki, fotografie, pocztówki, ekslibrisy), dokumenty audiowizualne, dokumenty życia społecznego i elektroniczne nośniki informacji.
W bibliotece kontynuowane są tradycyjne kierunki specjalizacji zbiorów, zgodne z polityką gromadzenia przyjętą przez poprzedniczki Biblioteki Śląskiej – Bibliotekę Sejmu Śląskiego (1922–1936) oraz Śląską Bibliotekę Publiczną im. J. Piłsudskiego (1936–1945). W 1952 r. biblioteka otrzymała nową nazwę Biblioteka Śląska i uznana została za bibliotekę naukową. Po połączeniu z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, od 1 lipca 2000 r., pełni rolę biblioteki wojewódzkiej, zachowując dotychczasowy status naukowy.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/