Koncertem kameralnym z towarzyszeniem francuskich muzyków - wiolonczelisty Marca Coppeya i pianisty Francois Dumonta - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach uczci w czwartek wieczorem 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena.
Koncert będzie transmitowany na stronie www.nospr.org.pl, a także na profilu NOSPR na Facebooku oraz w serwisie YouTube. W programie znajdą się utwory pokazujące ewolucję twórczą Beethovena, zaczynając od młodzieńczych 7 wariacji Es-dur na temat zaczerpnięty z "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. Następnie zabrzmią dwie sonaty – III sonata wiolonczelowa A-dur op.69 ze średniego okresu, w którym powstała m.in. III Symfonia "Eroica", a także w pełni dojrzała Sonata wiolonczelowa D-dur op. 102 nr 2, która zwiastuje nadejście nowej epoki – romantyzmu.
Francois Dumont to laureat m.in. V miejsca na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Marc Coppey jest niezwykle cenionym wykonawcą muzyki Beethovena. Regularnie nagrywa i wykonuje jego dzieła w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Jak mówi: "Muzyka Beethovena obejmuje wszystko, co było przedtem, co działo się w jego czasach i to on otworzył dla muzyki nowe ścieżki, które do dziś odkrywamy. Na różnych etapach życia inaczej patrzę na jego muzykę, ale nigdy nie opuściło mnie poczucie, że muzyka Beethovena jest niezbędna do życia".
Dokładna data urodzin Ludwiga van Beethovena nie jest znana. Według muzykologów przyszedł na świat pomiędzy 15 a 17 grudnia. Sam kompozytor uważał, że urodził się 15 grudnia. Obecnie za najbardziej prawdopodobną datę przyjmuje się jednak 16 grudnia 1770 roku. 17 grudnia figuruje w kronikach parafialnych Kościoła św. Remigiusza w Bonn jako data chrztu przyszłego pianisty i kompozytora.
Ludwig van Beethoven jest uznawany za jednego z największych muzyków w historii, prekursora romantyzmu w muzyce. Należy do tzw. klasyków wiedeńskich. Pierwszy koncert dał w wieku siedmiu lat. W wieku 48 lat całkowicie ogłuchł i oddał się kompozycji. Wśród najsłynniejszych utworów autorstwa Beethovena są m.in. "Sonata księżycowa", symfonie "Oda do radości", "Eroica" i "Przeznaczenia" oraz oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej". Zmarł 26 marca 1827 r. w Wiedniu. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/