"Panu dzięki oddawajmy" to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Z powodu pandemii nie będzie dużych wydarzeń, ale więcej mniejszych w całym kraju. "Nasze materiały rozesłaliśmy do 2,5 tys. miejsc w Polsce, by pomóc zorganizować kolędowanie" - powiedział przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.
W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się on line, fundacja Orszak Trzech Króli zaprezentowała różne formy świętowania 6 stycznia uroczystości "Epifanii", czyli Objawienia Pańskiego.
Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy". "Orszak Trzech Króli jest gwiazdą świecącą w ciemności, jak narodzenie Jezusa Chrystusa, które niosło wszystkim ludziom nadzieję" - powiedział Piotr Giertych. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w tym roku mija dziesięć lat, od kiedy 6 stycznia został w Polsce ustanowiony dniem wolnym od pracy. "Mamy, za co Bogu dziękować" - zaznaczył.
W rozmowie z PAP Giertych powiedział, że z powodu pandemii nie będzie radosnych, wielobarwnych zgromadzeń skupiających dzieci wraz z dorosłymi. "W tym roku będzie więcej orszaków w całym kraju, ale będą dużo mniejsze, symboliczne. Rozesłaliśmy do 2,5 tys., miejsc w Polsce nasze materiały, by można było tam zorganizować kolędowania z nałożeniem koron i z oddaniem czci Panu Jezusowi, czyli to, co jest istotą orszaku, ale forma będzie inna" - powiedział Giertych.
Wspomniał, że wśród pomysłów pojawiły się np. orszaki, w których trzej królowie na koniach będą jeździć od parafii do parafii. W innych miastach orszak przybierze np. "kształt korowodu samochodów z nagłośnieniem kolędowym, który przemierzy ulice miasta zwracając uwagę na wyjątkowość uroczystości 6 stycznia" - dodał Giertych.
W stolicy np. Orszak Trzech Króli odbędzie się w formie symbolicznej. "Nie chcąc tworzyć zgromadzenia nie zostaną zbudowane sceny, nie zostaną rozdane korony i śpiewniki. Orszak rozpocznie kard. Kazimierz Nycz modlitwą Anioł Pański na pustym Placu Zamkowym. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce. Cały scenariusz opiera się na tekstach polskich kolęd" - wyjaśnił. Dodał, że całe wydarzenie będzie można śledzić na stronie internetowej fundacji, która będzie transmitować je na żywo.
Giertych powiedział, że dla osób uzdolnionych muzycznie fundacja przygotowała "orszakowy challenge kolędowy", który odbywa się w social mediach. "Na naszej stronie są już setki filmików, w których dzieci, czasami dorośli, profesjonalne lub półprofesjonalne chóry prezentują wykonywane przez siebie kolędy" - powiedział Giertych.
W ocenie przewodniczącego fundacji tegoroczna pandemia i nowe formy świętowania uroczystości to okazja do głębszego przeżycia tajemnicy Epifanii, Objawienia Pańskiego. "Jest to okazja do odnowienia tradycji śpiewania kolęd, kontemplacji szopki, bycia razem w węższym gronie, zaciśnięcia więzi rodzinnych, których w wielu przypadkach wcześniej brakowało" - powiedział Giertych.
Wspomniał, również, że w tym roku fundacja uruchomiła także sklep internetowy TAKIMARKET.PL, w którym można znaleźć wiele produktów służących ozdobie domu w tym m.in. monetę symbolizującą złoto, prawdziwe kadzidło i mirrę, "dzięki którym lepiej będzie nam przeżywać święto".
Co roku fundacja drukuje 300 tys. śpiewników, które darmowo rozdaje uczestnikom orszaków w całej Polsce i za granicą. Drukowane są także śpiewniki w języku ukraińskim, niemieckim, hiszpańskim, angielskim czy rumuńskim.
"W tym roku z uruchomiliśmy projekt składający się na razie ze kilkuset kolęd. Nie jest on jednak jeszcze zakończony. Planujemy dodawać kolejne teksty kolęd, nuty, ciekawostki i linki do linii melodycznych" - zapowiedział Giertych. Jak dodał - planowane jest ich uporządkowanie według treści i linii melodycznej.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/