Wolna młodzież początku XIX w. znalazła swych naśladowców 150 lat później w polskich szkołach - powiedział w poniedziałek prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Jarosław Szarek, odsłaniając tablicę upamiętniającą uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie.
"Jakże symboliczne jest to odsłonięcie tej tablicy tu, w Pruszkowie, w szkole im. Tomasza Zana, współzałożyciela Towarzystwa Filomatów, Związku Promienistych, Filaretów, czyli organizacji upominającej się o wolność na początku XIX w." - powiedział prezes IPN.
"Wolna młodzież początku XIX w. znalazła swych naśladowców 150 lat później w polskich szkołach. Oni szli tym samym szlakiem, walcząc o wolną i niezawisłą Polskę" - podkreślił dr Szarek.
Przypomniał, że w Polsce działało "tysiąc organizacji młodzieżowych". "Kilkanaście tysięcy młodych ludzi zasługuje na naszą pamięć" - zaznaczył.
"Tę tablicę odsłaniamy w polskich szkołach - w Pruszkowie, w Gdańsku, za kilka dni w Częstochowie, by pamięć o tych zmaganiach nieśli dzisiaj ich rówieśnicy, nastolatkowie uczący się dzisiaj w szkołach. A +Wolna Młodzież+ ta nazwa organizacji mówi wszystko - co było sprawą, za którą ci ludzie ponieśli w latach 50. takie cierpienia - wieloletnie więzienia" - wyjaśnił prezes IPN.
Podkreślił, że "dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy do tej wolności się przysłużyli". "A ta młodzież tutaj w Pruszkowie zapisała tą ważną kartę, która dzisiaj przypominamy, a patron, obok którego popiersia ta tablica jest odsłaniana, zobowiązuje, aby iść dalej tą drogą" - dodał Jarosław Szarek.
W poniedziałek podczas uroczystości z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odsłonięto tablicę upamiętniającą uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie, którzy tworzyli trzon zgrupowania "Mazowsze" antykomunistycznej organizacji "Wolna Młodzież", działającej w latach 1949–53 na terenie Włoszczowy, Częstochowy, Pruszkowa i Warszawy.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/