Jesteście państwo ambasadorami polskiej edukacji, polskiej nauki. Przyszłość tego państwa należy do was – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas gali zorganizowanej dla uczczenia laureatów olimpiad międzynarodowych.
Gala medalistów olimpiad międzynarodowych przeprowadzanych z przedmiotów ścisłych za rok szkolny 2019/2020 odbyła się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak zaznaczył Czarnek, okazją do spotkania jest 21 medali olimpiad międzynarodowych, w tym 2 złote, 11 srebrnych i 8 brązowych.
"To jest niezwykłe osiągnięcie naszych młodych ludzi, naszych wybitnych talentów, wspaniale oszlifowanych przez ich rodziców i nauczycieli. Bo nie wystarczy mieć talent. Trzeba mieć jeszcze tego szlifierza, który ten talent oszlifuje" - podkreślił.
Zdaniem ministra edukacji i nauki, nauczyciele przygotowujący młodzież do udziału w olimpiadach zasługują na takie same podziękowania i gratulacje. "Zasługują również rodzice tych wspaniałych talentów, bo bez ich motywacji i odpowiedniego wychowania w domu te talenty nie chciałyby być szlifowane" - zastrzegł.
Jak podkreślił Czarnek, te medale to powód do dumy. "Jesteście państwo ambasadorami polskiej edukacji, polskiej nauki. Jesteście państwo ambasadorami RP właśnie w tych dziedzinach. Ale to jest też powód do podziękowania, bo talent talentem, szlifierz szlifierzem, rodzic rodzicem - ale pracę, jaką wykonujecie na co dzień, żeby przygotować się do tych arcytrudnych olimpiad, po to żeby odnosić tak wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej - tej pracy nie da się przecenić" - stwierdził minister.
Czarnek prosił olimpijczyków, by "nie ustawali na drodze, na którą weszli i nadal szlifowali swoje talenty". "Przyszłość tego państwa należy do was. Twórzcie tę przyszłość i będziecie nią zarządzać" - powiedział.
Sekretarz stanu w MEiN Dariusz Piontkowski zaznaczył, że laureaci olimpiad międzynarodowych pokazali, że w konkurencji ze swoimi rówieśnikami potrafią osiągać doskonałe wyniki.
"To nie pierwszy rok, kiedy przynosicie chlubę naszemu państwu. To kolejna sytuacja, w której możemy powiedzieć, że mamy bardzo zdolnych młodych ludzi, którzy już dużo potrafią" - zastrzegł.
Piontkowski przypomniał, że na olimpiady MEiN przeznacza co roku kilka milionów złotych. "Chociaż budżet państwa to wiele miliardów złotych, to te kilka milionów uważam, że są jednymi z najlepiej wydanych pieniędzy publicznych w Polsce. To dzięki nim pomagamy wyławiać talenty" - podkreślił.
Piontkowski podziękował również nauczycielom za szlifowanie talentów. "Sam przez ponad 20 lat byłem nauczycielem i wiem, że tych talentów troszkę jest, ale one także wymagają pomocy" - mówił.
Pełnomocniczka premiera ds. GovTech Justyna Orłowska podziękowała laureatom za to, że "wpisują się w najlepsze tradycje polskiej nauki". "Czy to lampa naftowa, czy hologramy, czy złamanie Enigmy - to są takie zagadnienia, że myślę że co najmniej takie osiągniecie, o ile nie pójdziecie jeszcze dalej i będziecie dalej rozsławiać nasz kraj tą myślą nowoczesną i technologią" - zaznaczyła.
Zdaniem Orłowskiej, rolą państwa jest wspierać młode talenty w tym, by mogli spokojnie budować polską markę.
"Doskonale wiecie, że każda zainwestowana złotówka w badania i rozwój zwraca się wielokrotnie. I właśnie tutaj liczymy na to, że te instrumenty wsparcia, które ogłaszamy w ramach Polskiego Ładu także przyczynią się do tego, że będą wspierać tę naszą polską myśl technologiczną" - zastrzegła.
Na zakończenie laureaci olimpiad międzynarodowych odebrali z rąk ministra edukacji i nauki pamiątkowe dyplomy i upominki. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ krap/