Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska stwierdziła w piśmie do KRRiT podsumowującym audyt przeprowadzony ws. 1998. wydania Listy Przebojów Trójki, że „zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości są faktami” – podaje w piątek portal Gazeta.pl.
Jak czytamy w artykule, portal Gazeta.pl dotarł do wniosków z audytu przeprowadzonego przez Polskie Radio ws. 1998. wydania Listy Przebojów Trójki, w którym pierwsze miejsce zajął utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Prezes PR Agnieszka Kamińska stwierdziła w piśmie do Krajowej Radiofonii i Telewizji podsumowującym audyt, że "zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości są faktami". "Odpowiedzialni za listę byli już dziennikarze Trójki - Marek Niedźwiecki i Bartosz Gil - wielokrotnie utrzymywali, że głosy były liczone uczciwie" - przypomniano.
Gazeta.pl zacytowała również rzeczniczkę Polskiego Radia Monikę Kuś, która przekazała w środę portalowi, że "dokumenty audytu i kontroli zgodnie z procedurami obowiązującymi w Spółce oraz regulacjami zewnętrznymi, nie podlegają upublicznieniu tj. m.in. z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa oraz ochronę danych osobowych".
Jak czytamy, "w lutym tego roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przyznał w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, że rada została zapoznana z ustaleniami kontroli dokonanej przez +wyspecjalizowaną komórkę Polskiego Radia S.A.+". Gazeta.pl podaje, że szef KRRiT w piśmie nie ujawnił tych ustaleń. "Stwierdził za to, że +istnieje potrzeba zachowania poufności zebranych danych+ w związku z toczącym się wówczas procesem o ochronę dóbr osobistych, który wytoczył Polskiemu Radiu były dziennikarz Trójki Marek Niedźwiecki. Jak przypomniano, Marek Niedźwiecki swój pozew jednak ostatecznie wycofał.
"Mimo to udało nam się dowiedzieć, jakie informacje przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska po przeprowadzonym audycie. Portal Gazeta.pl dotarł do szczegółów pisma Kamińskiej. Z dokumentu wynika, że audyt przeprowadzono na podstawie +zgromadzonych danych informatycznych oraz korespondencji prowadzonej za pośrednictwem poczty elektronicznej+" - podaje portal.
Według gazety.pl, "Agnieszka Kamińska napisała m.in., że +wszelkie poczynione dotychczas ustalenia jednoznacznie wskazują na fakt, iż decyzja dyrekcji Programu Trzeciego Polskiego Radia dotycząca unieważnienia 1998. notowania Listy Przebojów Trójki, była decyzją zasadną". "W następstwie przeprowadzonej kontroli ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami, ale faktami mającymi swoje oparcie w ustaleniach" - podkreśliła, cytowana w artykule, prezes PR.
Portal poinformował również, że "Agnieszka Kamińska przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, że podczas 1998. notowania Listy Przebojów Trójki +w odniesieniu do niektórych utworów dokonano merytorycznie nieuzasadnionych zmian w wynikach notowania względem pozycji tychże utworów wynikających z głosów oddanych przez słuchaczy, co nastąpiło w oparciu o arbitralne dyspozycje redaktora prowadzącego przedmiotową audycję w dniu 15 maja 2020 r.".
"Manipulacja wynikami Listy Przebojów Trójki prezentowanymi na antenie oraz na dedykowanej stronie internetowej, będąca następstwem podporządkowania się przez ustaloną osobę nieuzasadnionym merytorycznie dyspozycjom współpracownika, musiały skutkować unieważnieniem notowania zważywszy na status Spółki, będącej nadawcą publicznym realizującym misję publiczną, którego przekaz na każdej płaszczyźnie winien cechować się najwyższym możliwym poziomem rzetelności" - czytamy w stanowisku prezes PR cytowanym przez Gazetę.pl.
W artykule zacytowano też Marka Niedźwieckiego, który w emailu przesłanym do redakcji przed kilkoma dniami wyjaśniał, że "z uwagi na nieszczelność systemu do głosowania na Listę były wprowadzane korekty wyników na podstawie analiz ilości błędnych głosów, w porozumieniu z odpowiednimi jednostkami Polskiego Radia". (PAP)
oloz/ pat/