Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber zapowiedział w niedzielę cykl „Łódzkie Pamięta”. To nowy projekt urzędu, w ramach którego zaplanowano inscenizacje bitew i innych ważnych wydarzeń z historii regionu.
O cyklu wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy Łódzkiego będą mogli w atrakcyjny sposób poznać lub przypomnieć sobie ważne wydarzenia z historii regionu, marszałek Schreiber poinformował podczas konferencji prasowej zorganizowanej w niedzielę na pikniku rodzinnym w Zduńskiej Woli.
Jak zaznaczył, obchodzone w niedzielę Święto Wojska Polskiego to okazja do podkreślenia rangi żołnierzy, którzy bronią ojczyzny w czasie pokoju, ale przez lata bronili także niepodległości państwa w ogniu walki.
"Dlatego w ten dzień przypominamy chwalebne karty w historii polskiego oręża i ludzi, którzy walczyli za ojczyznę. W tym szczególnym dniu kolejny raz przypominamy też o tym, co ważne w historii naszego województwa. Ale tym razem chcemy te wydarzenia wpiąć w bardziej wielowymiarowy projekt +Łódzkie Pamięta+ i zaprezentować je mieszkańcom, zwłaszcza młodemu pokoleniu, w sposób bardzo atrakcyjny" – zapowiedział Schreiber.
Ogłosił, że pierwszą odsłoną "Łódzkie Pamięta" będzie rekonstrukcja nawiązująca do walk o rzekę Wartę, która odbędzie się w Beleniu pod Zduńską Wolą w rocznicę tego wydarzenia 4 września.
Inscenizację bitwy na linii rzeki Warty z 1939 roku w przeszłości przygotowywały władze powiatu zduńskowolskiego. Wydarzenie przyciągało tysiące widzów, lecz od dwóch lat impreza się nie odbywa.
"Uznaliśmy, że ją przejmiemy i pokażemy publiczności dużo szerzej i bardziej efektownie. Zapraszamy już dziś" – poinformował Schreiber.
Mateusz Limiera ze Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy zapowiedział, że tegoroczna inscenizacja na polu w Beleniu będzie różniła się od poprzednich rozmachem. Zapewnił, że organizatorzy rekonstrukcji zmierzają jak najdokładniej oddać grozę wojny.
"Mówimy o tragicznych wydarzeniach związanych z obroną linii Warty. Duży nacisk położyliśmy na pokaz pirotechniczny. Będzie on bardziej efektowny i mam nadzieję, że zostanie na długo zapamiętany. Nie skupiamy się na obronie Belenia i Strońska, ale na całości obrony Warty, z której wybierzemy kilka epizodów. Będzie więcej pojazdów i wojska, nie zabraknie samolotów, ludności cywilnej" – zaznaczył Limiera.
Kolejną odsłoną cyklu będzie zaplanowana na 11 września rekonstrukcja obrony Łowicza przed wojskami niemieckimi.
"Łowicz był na obrzeżach największej bitwy obronnej 1939 roku, bitwy nad Bzurą. Miasto przechodziło kilka razy z rąk do rąk. Przewidujemy odtworzenie nocnego epizodu bitwy o miasto" – tłumaczył Michał Kordecki, zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, który organizuje rekonstrukcję.
Inscenizację, którą przygotowuje również Stowarzyszenie Historyczne 10. Pułku Piechoty, zaplanowano na łowickim Starym Rynku. "Pokażemy moment, kiedy Polacy się wycofują, ludność cywilna ucieka, są niszczone budynki, jest dużo wybuchów, dużo strzelaniny. I to wszystko w atmosferze zapadającego zmroku. Będzie 150 rekonstruktorów, do tego czołgi, tankietki, pojazdy pancerne, młodzież z łowickich szkół odegra ludność cywilną" – dodał Kordecki.
Marszałek Schreiber zachęcając mieszkańców regionu do oglądania obu pokazów podkreślił, że to najlepszy sposób, by pokazywać historię woj. łódzkiego. "Będziemy kontynuować takie działania w ramach projektu +Łódzkie Pamięta+, by dotrzeć z nim nie tylko do mieszkańców naszego regionu, ale i Polski" – zadeklarował.
Obu historycznym inscenizacjom będą towarzyszyć wystawy sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pad/