Od września do grudnia tego roku zielonogórska Biblioteka Norwida będzie realizowała cykl bezpłatnych zajęć teatralnych dla dzieci. Projekt pn. „1-2-3 TEATR” adresowany jest do uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej w wieku od 7 do 9 lat.
Jak poinformowała Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Norwida w Zielonej Górze, celem projektu jest zainteresowanie najmłodszych teatrem oraz literaturą dziecięcą.
„Poprzez prowadzenie cyklicznych działań animujących czytelnictwo, warsztatów i zabaw parateatralnych na podstawie tekstów zawartych w publikacjach dla dzieci i młodzieży, chcemy zachęcić najmłodszych do czytania, gdyż dla sztuki teatralnej bardzo ważną podstawą jest dobry tekst” – dodał Urbańska.
Zajęcia będą miały przybliżyć najmłodszym specyfikę zawodu aktora i innych twórców teatru, pobudzić ich kreatywność, twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną. Dzieci będą tworzyły lalki, budowały scenografię i inne elementy teatru, a także będą współtworzyły spektakl teatralny, co pozwoli im rozwinąć umiejętność wystąpień publicznych oraz pracy w grupie.
„Na uczestników czekają bardzo interesujące spotkania z twórcami teatru: aktorem, dramaturgiem, lalkarzem, reżyserem i scenografem. Udało nam się zaprosić do współpracy osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy artystycznej oraz pracy z dziećmi, na co dzień zajmujące się teatrem dziecięcym” – zaznaczyła Urbańska.
W ramach przedsięwzięcia w przestrzeni bibliotecznej powstanie strefa związanej z teatrem dziecięcym. W niej ma zostać zaaranżowana przestrzeń sceniczna, wraz z elementami wielofunkcyjnej scenografii oraz kącik zawierający publikacje dla dzieci o tematyce teatralnej, rekwizyty, kostiumy i różne rodzaje lalek teatralnych.
Do udziału w wybranych zajęciach zaangażowani zostaną także chętni rodzice, dziadkowie oraz inni członkowie społeczności lokalnej.
W projekcie zaplanowano 10 spotkań - w okresie od września do grudnia br. w bibliotecznych filiach nr 4 i 9 przy ul. Podgórnej. Liczba osób mogących wziąć udział w projekcie jest ograniczona. Zapisy będą przyjmowane od 1 września br. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Norwida. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ aszw/