Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II udostępniło w swojej aplikacji do samodzielnego zwiedzania ekspozycji stałej ścieżkę przeznaczoną dla osób niesłyszących lub słabosłyszącym – podaje w czwartek Magdalena Maślona z wadowickiej instytucji.
„Historię życia Jana Pawła II i jego rodziny oraz dzieje pontyfikatu papieża Polaka można już poznać w Polskim Języku Migowym. To kolejny krok, który podejmuje instytucja, by kultura stawała się dostępna dla wszystkich” – podkreśliła Maślona.
Ścieżka zwiedzania dostępna jest w bezpłatnej aplikacji, którą można pobrać na urządzenie mobilne ze Sklepu Play lub AppStore. „W aplikacji przygotowano także oprowadzanie w siedmiu językach oraz ścieżkę rodzinną z myślą o najmłodszych” – zaznaczyła Magdalena Maślona.
Przedstawicielka muzeum podkreśliła, że jako instytucja kultury województwa małopolskiego od kilku lat, placówka ta realizuje projekt „Małopolska. Kultura wrażliwa”.
„Podejmujemy wiele aktywności, by dom rodzinny Jana Pawła II był miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Potwierdzeniem tych działań są certyfikaty dostępności i informacje zwrotne otrzymywane od zwiedzających. Jest to dodatkowa motywacja do wzbogacania oferty muzeum o kolejne rozwiązania skierowane do różnych grup odbiorców” – dodała.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/