Chrześcijaństwo nie jest sektą zamkniętą tylko w gronie wtajemniczonych; Kościół jest katolicki, czyli powszechny, otwarty dla wszystkich – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy świętej poprzedzającej Orszak Trzech Króli w Lublinie.
Czwartkowy Orszak Trzech Króli w Lublinie rozpoczął się od mszy św. w archikatedrze, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Podczas homilii przytoczył opisywaną w Ewangelii wg św. Mateusza historię o mędrcach podążających za gwiazdą.
"Mędrcy ze Wschodu wiedzieli, że po to Bóg dał nam rozum, abyśmy czytali w księdze natury. W jej bogactwie i pięknie odkrywali Stwórcę. Po to wlał w nasze serce wiarę i miłość, abyśmy Boga odkrywali w człowieku, nawet tak bezbronnym i słabym jak małe dziecko” – powiedział abp Budzik.
Zdaniem metropolity, mędrcy ze Wschodu byli „wytrwałymi poszukiwaczami prawy i nie ograniczali się do własnej tradycji, nie zamykali się w kręgu własnej kultury”.
Przypomniał, że pierwszymi gośćmi Świętej Rodziny w Betlejem byli mędrcy i pasterze. „Tylko wielka prostota i wielka mądrość znalazły drogę do stajenki” – wyjaśnił.
Następnie podkreślił, że uroczystość Objawienia Pańskiego „głosi Dobrą Nowinę o powszechności zbawienia”.
"Chrześcijaństwo nie jest sektą zamkniętą tylko w gronie wtajemniczonych. Kościół, który nas gromadzi jest katolicki, czyli powszechny, otwarty dla wszystkich, mówiący wszystkimi językami, posłany do wszystkich narodów, ras i kultur" – stwierdził abp Budzik.
Powiedział, że przez ostatnie dwa tysiące lat do Kościoła weszły „miliony pogan”, a ponad tysiąc lat temu „bramy Kościoła otwarły także przed naszym narodem”.
"Ten proces trwa nadal. Nasza szopka wypełnia się różnokolorowym tłumem przybyszów ze wszystkich kontynentów. Przychodzą z prostą wiarą pasterzy i głębią swoich kultur, otwartych na to, co tajemnicze i nadprzyrodzone” - powiedział abp Budzik.
Po mszy świętej na placu katedralnym uformował się orszak z trzema królami, młodzieżą z flagami, orkiestrą i scholą, na czele którego stanęła wolontariuszka z gwiazdą. W zgromadzeniu tłumnie uczestniczyli mieszkańcy Lublina, głównie rodziny z dziećmi, z tekturowymi koronami na głowach.
Następnie orszak przeszedł ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Świętoduską, Lubartowską i al. Tysiąclecia na pl. Zamkowy. Po drodze uczestnicy śpiewali kolędy, spotkali postacie znane z Nowego Testamentu: Heroda i anioły, a także przeszli przez specjalnie na tę okazję skonstruowaną instalację symbolizującą bramy Jerozolimy.
Zwieńczenie orszaku nastąpiło na pl. Zamkowym, gdzie na uczestników czekała święta rodzina i artyści z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
Uczestników zgromadzenia pobłogosławił abp Stanisław Budzik. Powiedział, że Panu Jezusowi zamiast złota, kadzidła i mirry osoby wierzące powinny podarować wiarę, nadzieję i miłość. „On chce, żebyśmy uwierzyli w Niego, abyśmy poszli za Nim” - stwierdził metropolita.
Po błogosławieństwie na pl. Zamkowym odbył się koncert kolęd i zbiórka charytatywna na rzecz lubelskiego Caritasu.
W ubiegłym roku z powodu pandemii orszak nie przeszedł przez Lublin. W zamian odbyła się gra miejska z nagrodami, w której każdy mógł wziąć udział indywidualnie.
W tym roku Orszak Trzech Króli pod hasłem "Dzień dziś wesoły" zaplanowano w 668 miejscowościach w Polsce. Jest to fragment kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Orszak 2022 odbędzie się także za granicą, w tym m.in. w Anglii, Austrii, Francji, na Ukrainie, a także w Afryce, w Zambii, w Sierra Leone, w Kongo, w Kamerunie czy w Rwandzie.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii. Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek i tzw. widowisk herodowych.
Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w 2009 r. W 2020 r. w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mhr/