Premiera nowej monografii niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku "Więźniowie KL Lublin 1941–1944" zaplanowana jest w najbliższy wtorek. Książka pod redakcją Tomasza Kranza i Wojciecha Lenarczyka przedstawia historie ludzi, których niemieccy okupanci z różnych powodów zamknęli za drutami Majdanka.
Nowa monografia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie jest efektem pracy pięciu badaczy związanych z muzeum – przekazała rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
"Jest świeżym spojrzeniem nie tylko na historię Majdanka, ale także dzieje nazistowskich obozów koncentracyjnych. W centrum narracji stawia sylwetki i losy ofiar, ukazując je przez pryzmat indywidualnych i zbiorowych doświadczeń więźniów deportowanych na Majdanek w latach 1941–1944" – zaznaczyła rzeczniczka.
Kolejne rozdziały monografii koncentrują się na losach Żydów, Polaków, więźniów z dawnego ZSRR i osób pochodzących z państw Europy Zachodniej.
"W książce wykorzystano również dotychczas niepublikowane, a nawet niedawno odkryte archiwalia. Wiele kwestii dotyczących powstania obozu oraz jego funkcji i roli jako narzędzia niemieckiej polityki okupacyjnej pokazano w nowym świetle i nowych interpretacjach" – powiedziała Kowalczyk-Nowak.
Dodała, że jest to również pierwsza publikacja zawierająca całościowe spojrzenie na losy Polaków osadzanych na Majdanku. Artykuły poświęcone poszczególnym grupom poprzedza tekst oddający aktualny stan wiedzy o obozie.
Spotkanie promujące najnowszą publikację Państwowego Muzeum na Majdanku zaplanowane jest na wtorek w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W dyskusji udział wezmą redaktorzy książki: Tomasz Kranz i Wojciech Lenarczyk i autorka jednego z artykułów zamieszczonych w publikacji Marta Grudzińska. Do rozmowy, za pośrednictwem komunikatora internetowego, włączy się również była więźniarka obozu na Majdanku Stanisława Kruszewska.
Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi. Oni też stanowili największą grupę osadzonych. Kolejną tworzyli Polacy. Na Majdanek wysyłano także Białorusinów, Ukraińców, Rosjan i osoby z innych krajów Europy. Wśród uwięzionych byli polityczni, kryminalni, homoseksualiści, jeńcy wojenni, zakładnicy, ludzie ujęci podczas łapanek, wysiedleń i pacyfikacji.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ joz/