Największy w woj. łódzkim „Festiwal zawodów i kwalifikacji” odbył się w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi. Uczestniczyło w nim blisko tysiąc ósmoklasistów i ponad 30 wystawców, m.in. szkoły techniczne i zawodowe - podał w środę rzecznik ŁSSE Mateusz Słonecki.
Festiwal zawodów i kwalifikacji określany jest mianem największej tego typu imprezy w regionie i jednej z największych giełd edukacyjnych w Polsce. "Oferta festiwalu przyciągnęła do zabytkowej hali przemysłowej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej blisko tysiąc uczniów i osób poszukujących szkół przygotowujących do wykonywania zawodu" - podkreślił Słonecki.
Organizatorami są festiwalu zawodów byli ŁSSE i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
"Nasze szkoły są ulokowane nie tylko w Łodzi, ale także w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, czy Łowiczu. Kontynuujemy dobre tradycje szkolnictwa zawodowego, ale także otwieramy się na nowe wyzwania. Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE to kolejna propozycja edukacyjna. Musimy przygotować się do transformacji energetycznej naszego regionu, dlatego w Rogowcu, w sąsiedztwie Kopalni i Elektrowni Bełchatów oferujemy nowoczesne kierunki kształcenia" – mówił podczas festiwalu wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.
Wśród wystawców - co podkreślali organizatorzy - były szkoły, które kształcą m.in. przyszłych elektryków, mechatroników, programistów, informatyków, elektroników, mechaników, archiwistów, techników BHP, techników realizacji nagrań oraz asystentów kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej.
"Dzisiejsze szkoły zawodowe, czy techniczne to nowoczesne, dobrze wyposażone placówki, które dają absolwentom szansę szybkiego wejścia na rynek pracy w zawodach przyszłości. A myśląc o szkole przyszłości, mówię Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi. To szkoła, którą powołaliśmy i prowadzimy razem z naszymi inwestorami: Ceramiką Tubądzin, Delią Cosmetics i firmą Miele" – podkreślił prezes ŁSSE Marek Michalik. "W tej szkole stawiamy bardzo mocno na praktykę, zarówno w laboratoriach naszego partnera Politechniki Łódzkiej jak i naszych inwestorów. Uczniowie pracują na najnowocześniejszym sprzęcie, obsługują maszyny i roboty, które są wykorzystywane w przemyśle" - dodał.
"Bardzo ważne dla nas młodych osób jest zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. W technikum automatyki mamy dostęp do staży i praktyk w międzynarodowych firmach, które współpracują ze szkołą" - zaznaczył uczeń TAiR Igor Łukowski. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ mhr/