Twórczość Augusta Zamoyskiego trafiła do Gdańska. W czwartek w oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego otwarto wystawę prezentującą rzeźby, unikatowe filmy i fotografie rzeźbiarza.
W Pałacu Opatów w Oliwie, który jest oddziałem Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarto wystawę "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu". Na wystawie zaprezentowano dzieła rzeźbiarskie artysty oraz fotografie, unikatowe filmy, notatki, korespondencję i szkicowniki.
"To jest barwna opowieść o niekonwencjonalnym człowieku, który kochał sztukę do granic możliwości. Oprócz tego kochał życie. Był fascynującym mężczyzną i artystą. Człowiekiem swojej epoki" - powiedziała przed otwarciem wernisażu jedna z kuratorek wystawy Małgorzata Paszylka-Glaza.
Na wystawie zostało zaprezentowanych 86 rzeźb Zamoyskiego. Uzupełniają je prace artystów, których spotkał na swojej drodze, takich jak Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Rafał Malczewski, a także wykonane przez studentów warszawskiej ASP rzeźby nawiązujące do zaginionych prac formistycznych Zamoyskiego, stanowiące swoisty hołd młodych artystów.
Kuratorka wystawy dr Anna Lipa podkreśliła, że wystawa nie jest "klasycznym pokazem muzealnym". "Jest próbą prezentacji twórczości Zamoyskiego z jednoczesną jej interpretacją.(...) Zamoyskiego znamy jako rzeźbiarza i sportowca. Nasza ekspozycja pokaże go po raz pierwszy jako zapalonego fotografa i filmowca" - tłumaczyła przed rozpoczęciem wernisażu.
Podkreśliła, że jest to pierwsza kompletna wystawa twórczości Augusta Zamoyskiego, która prezentuje nie tylko prace twórcy, ale ukazuje go jako artystę i człowieka.
Impulsem do stworzenia wystawy i jej kolejnych odsłon (wcześniej w 2019 roku w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i w 2020 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu) była pięćdziesiąta rocznica śmierci artysty w 2020 oraz fakt zakupu dużej kolekcji rzeźb Zamoyskiego do zbiorów publicznych.
W 2019 roku dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zakupiono dorobek artystyczny Zamoyskiego do tej pory prezentowany w Musée Auguste Zamoyski w Prieuré des Granges koło Sylvanés we Francji.
Gdańska edycja wystawy "August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach projektu Zamoyski 2017-2021.
Wystawa potrwa do 22 sierpnia. Wstęp jest płatny. Bilet ulgowy kosztuje 10 zł, bilet normalny 15 zł. W piątki wystawę można oglądać za darmo.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/