Podczas środowego spotkania omówione zostały wyzwania związane z ochroną światowego dziedzictwa, a także polsko-ukraińskiego Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO – Drewniane Cerkwie w Polskim i Ukraińskim Regionie Karpat – podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Podczas spotkania, które zdominował problem zabezpieczenia cerkwi wpisanych na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO w związku z agresją rosyjską na Ukrainę, omówiona została także sytuacja dziedzictwa kulturowego na Ukrainie w czasie trwającej wojny. We współpracy z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, działającym w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, przygotowany ma zostać program szkolenia specjalistów i instytucji związanych z nieruchomym dziedzictwem kulturowym oraz program współpracy badawczej. Konsultacje polsko-ukraińskie dotyczyły również wsparcia w zakresie badania strat wojennych po zakończeniu wojny.
W zorganizowanym w Krakowie posiedzeniu Międzynarodowej Rady Konserwatorskiej uczestniczyli przedstawiciele polskich służb konserwatorskich, eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Instytutu „Polonika”, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład delegacji ukraińskiej weszli m.in. wiceminister kultury Ukrainy Kateryna Czujewa, prezes ICOMOS Ukraina (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych) Mykoła Hajda oraz współprzewodniczący Międzynarodowej Rady Konserwatorskiej Miejsca UNESCO „Drewniane cerkwie” z Lwowskiej Galerii Sztuk Pięknych Włodzimierz Herycz.
Ukraina i Polska mają jeden wspólny obiekt na liście UNESCO. W 2013 r. wpisano na nią drewniane cerkwie regionu karpackiego. Na listę wpisanych jest osiem obiektów z Ukrainy i osiem z Polski. Najstarsze zachowane drewniane cerkwie w obszarze polskich i ukraińskich Karpat pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. O ich wyjątkowości świadczy m.in. różnorodność stylistyki i formy, stanowiąca jednocześnie powiązaną ze sobą spójną całość. Świątynie te są zachowane w swojej pierwotnej formie.
Międzynarodowa Rada Konserwatorska Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO „Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat” została powołana w celu zapewnienia wymiany informacji i współpracy ekspertów zaangażowanych w ochronę zabytkowych obiektów na styku granic obu krajów. W jej skład wchodzą ich zarządcy, przedstawiciele państwowych i diecezjalnych służb konserwatorskich oraz instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa Polski i Ukrainy.
W czasie corocznych spotkań osób zaangażowanych w opiekę cerkwi wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO prezentowane są dotychczasowe prace konserwatorskie i plany kolejnych działań na rzecz Prace Rady są koordynowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który był odpowiedzialny na przygotowanie wniosku o wpis na Listę UNESCO.
Od początku wojny Polska jest zaangażowana w ratowanie i zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego na Ukrainie. Koordynację tych działań prowadzi Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, powołane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Narodowym Instytucie Dziedzictwa (NID).(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ pat/