„Niezgoda.jpg” w reżyserii Justyny Łagowskiej i „Środula. Krajobraz Mausa” w reżyserii Remigiusza Brzyka – premiery tych spektakli będą najważniejszymi wydarzeniami na początku zbliżającego się sezonu w Teatrze Zagłębie w Sosnowcu.
Do realizacji tych przedstawień zespół przygotowuje się od końca poprzedniego sezonu – poinformował zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk.
„Niezgoda.jpg” Darii Sobik w reż. Justyny Łagowskiej to historia dwojga zwykłych nastolatków. „Bohaterowie spektaklu wykrzykują swoje marzenia o buncie, opowiadają sobie skrywane dotąd tajemnice, a czasem tylko siedzą i gapią się w okno, jakby na coś czekali. +Niezgoda.jpg+ to spektakl, który opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą Cię inni; o przekraczaniu granic i tych chwilach, które następują zaraz po, a których nie da się przewinąć wstecz, jak ulubionego kawałka z playlisty” - podali przedstawiciele Teatru.
Spektakl powstał we współpracy z młodzieżą - jego istotną częścią były dwutygodniowe warsztaty z uczniami i uczennicami Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu, które były inspiracją do powstania tekstu sztuki. Premiera spektaklu odbędzie się 30 września właśnie w SP nr 4.
„Przedstawienie należy do nurtu +teatru w klasie+ i jest grane w salach lekcyjnych po to, żebyśmy mogli spotykać się z uczniami i uczennicami w naturalnym dla nich środowisku szkoły. Integralnym elementem pokazów są warsztaty pedagogiczno-teatralne dla całej klasy, których celem jest zgłębienie tematyki spektaklu w atmosferze zaufania i twórczej współpracy” - wyjaśniła pedagog Teatru Zagłębia Agata Kędzia.
Drugą premierę tej jesieni będzie można zobaczyć już w siedzibie Teatru Zagłębia. „Środula. Krajobraz Mausa” to spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, ze scenariuszem i dramaturgią pochodzącej z Sosnowca Igi Gańczarczyk. Spektakl jest częściowo inspirowany „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii - „Opowieścią ocalałego”.
Dla autorki tekstu początkiem pracy było „artystyczne śledztwo” wokół pozostałości sosnowieckiego getta. Z dokumentów i filmów wyłania się obraz Środuli (dzielnicy Sosnowca) jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa – opisują przedstawiciele sosnowieckiego teatru. Premiera tego spektaklu zaplanowana jest na 28 października.
Oprócz dwóch premier Teatr Zagłębia wprowadza nowy cykl - „Scena Dostępna” - w którym będzie prezentował swoje spektakle z dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, w udogodnienia dla tych widzów teatr został wyposażony dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Poza nowościami sosnowiecka instytucja zamierza w najbliższym sezonie kontynuować znane już widzom i lubiane przez nich wydarzenia, jak „Niedziela kulturalna”, „Teatralny plan lekcji”, „Wieczór z aktorami” czy „Spacery teatralne”. Repertuar na wrzesień i październik jest już dostępny na www.teatrzaglebia.pl. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/