Recytatorzy z Litwy zdobyli najważniejsze narody na zakończonych w sobotę w Białymstoku finałach 31. Konkursu recytatorskiego dla Polaków z zagranicy „Kresy”. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas koncertu galowego w Białostockim Teatrze Lalek.
To prestiżowa impreza w polskich środowiskach za granicą. Służy promocji i popularyzacji polszczyzny, ale też podnoszeniu i kształtowaniu tożsamości Polaków za granicą.
W tym roku w tygodniowych finałach konkursu i warsztatach artystycznych w Białymstoku i Supraślu wzięło udział 20 recytatorów z dziewięciu krajów: Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Gruzji, Rumunii, Ukrainy i Mołdawii. To najlepsi recytatorzy z kategorii wiekowej powyżej 16 lat, wyłonieni w eliminacjach w swoich krajach. Łącznie w czterech kategoriach wiekowych w eliminacjach wzięło udział 1,6 tys. osób.
W ogarniętej wojną Ukrainie recytatorzy rywalizowali w eliminacjach w swoim kraju nadsyłając nagrane filmiki z recytacjami, konkurs był online. Na Białorusi eliminacje były w formie hybrydowej.
Każdy z recytatorów prezentował w konkursie dwa teksty z poezji, ale także z prozy polskiej, klasycznej i współczesnej.
Grand Prix konkursu jury przyznało Bartoszowi Wojciechowi Urbanowiczowi z Litwy, który recytował fragment "Kordiana" Juliusza Słowackiego oraz "Punktualność" Sławomira Mrożka.
Zwycięzca "Kresów" był przedstawiany podczas konkursowych recytacji, które w środę odbyły się na deskach Teatru Wierszalin w Supraślu koło Białegostoku, jako miłośnik aktorstwa, śpiewu, fotografii. Laureat mówił wtedy, że wybrane do konkursu utwory, które recytował "definiują go" i nie są wybrane przypadkowo.
Konkurs "Kresy" nosi imię Adama Mickiewicza. Za recytację utworów wieszcza jest przyznawana specjalna nagroda. Zdobył ją Dominik Wołkanowski z Litwy, który w konkursie recytował wiersz "Trójka koni" Adama Mickiewicza oraz "Proszę przyjąć do wiadomości" Ludwika Jerzego Kerna.
Nagrodę publiczności otrzymał Daniel Aleks Marcinkiewicz z Litwy za interpretację "Chcę być koniem" Sławomira Mrożka oraz fragmentu "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza. Podczas konkursu można było zobaczyć pełnię ekspresji tych prezentacji, z grą aktorską.
Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Damulewicza przyznało też pięć nagród (pierwszą, dwie drugie i dwie trzecie) oraz trzy wyróżnienia.
Pierwszą nagrodę dostała Wiktoria Milenko z Kazachstanu, drugie: Ester Pyszko z Czech i Margarita Semanaka z Łotwy. Trzecie nagrody przypadły: Anastazji Mychalczuk z Ukrainy i Danielowi Aleksowi Marcinkiewiczowi z Litwy.
Wyróżnienia otrzymały: Paulina Kiedal z Białorusi, Anna Maisiuki z Gruzji i Stela Małyszko z Litwy - poinformowali PAP organizatorzy.
Konkurs "Kresy" organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska we współpracy z konsulatami RP i organizacjami polskimi.
Tegoroczne finały są dofinansowane z kancelarii premiera ze środków na zadania na pomoc Polonii i Polakom za granicą kwotą 90 tys. zł. 10 tys. zł dołożyło miasto Białystok.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ godl/