Ponad 60 prac Wojciecha Siudmaka zaprezentowano w sobotę w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku na wystawie „Siudmak. Uniwersum”.
"Siudmakowi bliżej do estetyki renesansu niż awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., chociaż to właśnie wtedy przypada początek jego działalności artystycznej" - powiedziała w trakcie otwarcia wystawy kuratorka Dorota Pieńkos.
Podkreśliła, że Siudmaka inspiruje Michał Anioł, Bosch, Bernini i Ingres. "Konsekwentnie cyzeluje formę swoich postaci, muskulaturę, ułożenie dłoni, wystudiowane pozy. Ludzie na jego obrazach są najczęściej podobni do antycznych posągów" - oceniła.
Dodała, że kobiety w pracach artysty olśniewają klasyczną urodą, a mężczyźni, o idealnych ciałach, przypominają mitycznych herosów.
Na wystawie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. Twórczość artysty została zaprezentowana na czterech salach wystawowych w ramach cyklów "Styl", "Świat Diuny", "Dialogi z literaturą" oraz "Poza czasem".
"Siudmak często tworzy pod wpływem rozmyślań o zagadkach wszechświata. Fascynują go odkrycia i teorie naukowe, ale także harmonia muzyki Chopina czy Pucciniego. Oczywiście nie można zapomnieć o rysunkach, które powstały na podstawie Diuny Franka Herberta i zapewniły ostatnio międzynarodowy rozgłos" - podkreśliła kuratorka Dorota Pieńkos.
Do powieści "Diuna" nawiązał również dyrektor Muzeum Gdańska prof. Waldemar Ossowski, który przypomniał, że książka Herberta odniosła olbrzymi sukces komercyjny. "Sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma Locus na najlepszą powieść science-fiction wszechczasów zajęła pierwsze miejsce" - powiedział.
Zaznaczył, że wystawa prac uznanego na całym malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina oraz zachęta do odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta.
Autor, również obecny podczas otwarcia wystawy podkreślił, że na co dzień mieszka we Francji, która jest jego żoną, a Polska, do której wraca, jego matką.
"Wracam tutaj, do Polski po to, żeby się podzielić tym, co zrobiłem. Jestem szczęśliwy, że wystawiam się w tak pięknym mieście, w którym można zachwycić się tak wspaniałą historią i tak pięknymi budynkami" - stwierdził Siudmak.
Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka.
Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.
Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 26 lutego do 11 czerwca br., od środy do niedzieli w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta. Ceny biletów podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ mmu/