Na Uniwersytecie Wileńskim w środę, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, został zaprezentowany film „Fakir – W imieniu Rzeczpospolitej” opowiadający o losach Sergiusza Kościałkowskiego ps. Fakir, egzekutora Kedywu Okręgu Wileńskiego AK, dowódcy szwadronu brygady „Juranda” i komendanta oddziału partyzanckiego Armii Krajowej.
Jest to film dokumentalny z elementami rekonstrukcji, który na zlecenie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zrealizowała Wileńska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”.
„Postać +Fakira+ jest niezwykle ważna dla Wilna. Świadczy o tym choćby fakt, że to właśnie on został wybrany jako patron wileńskiej edycji biegu Tropem Wilczym” – powiedział Tomasz Bożerocki, autor scenariusza filmu i odtwórca roli „Fakira”.
Film powstał w oparciu o trzytomową monografię Tomasza Balbusa poświęconą Kościałkowskiemu. Balbus brał też aktywny udział w pisaniu scenariusza. Sceny rekonstrukcyjne stworzył Waldemar Szełkowski, prezes Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” oraz nauczyciel historii w Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Wilnie. W produkcji brali udział również uczniowie i nauczyciele tej szkoły.
„Udział w filmie jest najlepszą lekcją historii, jaką możemy przeprowadzić. Uczniowie bardzo się angażują i to przekłada się później na ich zainteresowanie historią” – wskazał w rozmowie z PAP Szełkowski.
W czwartek film „Fakir” zostanie zaprezentowany w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła oraz w Solecznikach. Oba pokazy poprzedzi prelekcja Tomasza Balbusa.
Sergiusz Kościałkowski po zakończeniu wojny kontynuował działalność konspiracyjną jako dowódca oddziału partyzanckiego w ramach Samoobrony Czynnej Ziemi Wileńskiej. Zginął 4 lutego 1945 roku w walkach z wojskami NKWD. Został pochowany na wileńskim cmentarzu Rossa. W środę, w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na grobie Kościałkowskiego przedstawiciele polskiej społeczności na Litwie i polskiej placówki dyplomatycznej złożyli kwiaty.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ap/