W dniu święta Uniwersytetu Jagiellońskiego jego rektor prof. Jacek Popiel zapowiada dołożenie wszystkich starań, żeby nie doszło do zmiany nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego na Uniwersytet Krakowski.
"W dniu święta UJ, jako rektor, zapewniam, że dołożymy wszystkich starań, także w rozmowach z politykami, żeby nie doszło do uchwalenia tej ustawy. Wydaje mi się, że nie ma w naszej polskiej, ale także światowej rzeczywistości człowieka, który nie łączy nazwy +Uniwersytet Krakowski+ z Uniwersytetem Jagiellońskim" - zadeklarował w przemówieniu podczas piątkowych uroczystości 659-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego rektor UJ prof. Jacek Popiel.
"Obchodzimy rocznicę powołania uczelni, ustanowionej przez króla Kazimierza Wielkiego pod nazwą +Studium Generale Cracoviensis+, co tłumaczy się jako +Uniwersytet Studium Krakowskiego+ lub – po prostu – jako +Uniwersytet Krakowski+, albowiem określenie +studium generale+ odnosiło się zwyczajowo w łacinie średniowiecznej do instytucji uprawnionej do nadawania stopni naukowych" - podkreślił podczas posiedzenia Senatu UJ w auli Collegium Novum.
W swoim przemówieniu z okazji święta uczelni podziękował również społeczności akademickiej za zaangażowanie w pomoc Ukrainie. "Postawa ta budzi tym większe uznanie, że nie osłabła w obliczu nadzwyczaj niekorzystnych zjawisk społecznych, ekonomicznych i gospodarczych, które dotknęły Polski, Europy i świata: wysokiej inflacji, rosnącej niepewności w sferze zatrudnienia" - zaznaczył.
Przypomniał również, że w roku 2023 uniwersytet upamiętnia kilka ważnych dla jego historii postaci, jak Macieja Miechowitę (1457-1523), Wisławę Szymborską - w 100. rocznicę jej urodzin, a także "najważniejszego patrona bieżącego roku" Mikołaja Kopernika. Jak dodał, częścią obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika będzie Światowy Kongres Kopernikański, który w Krakowie rozpocznie się 24 maja.
"Poświęcając uwagę doniosłym wydarzeniom, które odbędą się na naszej uczelni w niedalekiej przyszłości, nie zapominamy o konieczności zaradzenia problemom zdecydowanie bardziej przyziemnym i prozaicznym" - dodał, odnosząc się do ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017–21.
Uniwersytet Jagielloński skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pięć skarg na decyzje podjęte przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w odniesieniu do złożonych wcześniej odwołań od wyników ewaluacji. Dotyczyły one pięciu dyscyplin naukowych: matematyki, nauk biologicznych, nauk prawnych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. "W środowisku naukowym, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, cieszą się niezmiennie wysokim, niekwestionowanym prestiżem, a – w przekonaniu władz dziekańskich i rektorskich naszej uczelni – w toku procedury ewaluacyjnej nie uzyskały oceny odzwierciedlającej ich rzeczywistą wartość" - wyjaśnił.
Podczas posiedzenia Senatu UJ odbyło się również uroczyste odnowienie po pięćdziesięciu latach doktoratu prof. Andrzeja Zolla, wybitnego przedstawiciela nauki prawa karnego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, profesora honorowego UJ.
Prof. Zoll otrzymał odnowienie doktoratu za wielki wkład w rozwój teorii i dogmatyki prawa karnego oraz rozwój badań porównawczych, promocję polskiej myśli karnistycznej za granicą oraz budowę kontaktów międzynarodowych, kształtowanie racjonalnego ustawodawstwa karnego, a w szczególności współudział w opracowaniu projektu kodeksu karnego z 1997 roku oraz kształtowanie praktyki stosowania prawa karnego i kształtowanie podstaw prawa karnego.
12 maja przypada rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni. Dzień ten obchodzony jest jako święto UJ.
W ramach obchodów 659-lecia uczelni w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Mikołaja Kopernika 27 odbędzie się odsłonięcie linii południka krakowskiego. To jeden z najstarszych na świecie południków zerowych, fundamentalnych i bazowych, znany od końca XIV wieku, po raz pierwszy zastosowany w 1379 r. przez nadwornego medyka i astrologa króla Władysława Jagiełły, Hermana z Przeworska.
12 maja 1364 roku, po wieloletnich staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki wydał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wówczas składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Czwarty wydział, teologiczny, powstał w 1400 roku, po odnowieniu uczelni przez Władysława Jagiełłę, zgodnie z testamentem pozostawionym przez królową Jadwigę.
Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN przyjął w kwietniu uchwałę o zmianie nazwy uczelni na Uniwersytet Krakowski im. KEN. "Senat pozytywnie opiniuje zmianę nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej" - zapisano w uchwale z 24 kwietnia br.
Ustawa z 3 października 2008 r nadała Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nazwę „Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie”. Aby zmienić nazwę uczelni potrzebna będzie zmiana ustawy, którą poprze większość sejmowa. (PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ ann/