Polski Instytut Badawczy i Muzeum (PIBM) w Budapeszcie obchodził w piątek 25-lecie powstania. Placówka węgierskiej Polonii posiada liczne zbiory, m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech w czasie II wojny światowej.
Polski Instytut Badawczy i Muzeum, który został założony 15 września 1998 roku, jest przede wszystkim instytucją węgierskiej Polonii. Jednak, jak podkreślił w rozmowie z PAP obecny prezes PIBM Istvan Balazs, działalność placówki nie ogranicza się tylko do polskiej społeczności i dotyczy również inicjatyw na rzecz rozwoju stosunków polsko-węgierskich.
Wśród zbiorów instytutu znajdują się m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech po niemieckim ataku na Polskę w 1939 roku oraz dokumentacja budowy pomnika gen. Józefa Bema w Budapeszcie. W uporządkowywaniu i konserwacji zbiorów archiwalnych regularnie uczestniczy m.in. Instytut Pamięci Narodowej (IPN), np. wysyłając archiwistów do stolicy Węgier.
Ponadto w muzeum w X. dzielnicy Budapesztu (Kobanya), niegdyś licznie zamieszkiwanej przez polskich emigrantów, można zobaczyć stałą wystawę o tysiącletnich stosunkach polsko-węgierskich, która została odnowiona w 2022 roku.
Uroczystości związane z 25-leciem PIBM zaplanowano na 16 listopada w siedzibie instytucji. Jak zapowiada Instytut na Facebooku, będą one połączone z otwarciem nowej wystawy.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ zm/