Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w Wielki Piątek w warszawskiej centralnej Drodze Krzyżowej. Uroczystościom przewodził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wraz z księżmi niósł kilkumetrowy drewniany krzyż między pierwszymi stacjami.
"Przemyślenia podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej oparte są o drogę Jana Pawła II, który za tydzień zostanie ogłoszony świętym" - mówił rozpoczynając uroczystość kard. Nycz. "W tym roku szczególnie wspominamy tę Drogę Krzyżową, na którą Jan Paweł II już nie przyszedł. Przeżywamy jego śmierć w wigilię święta Bożego Miłosierdzia i oczekujemy na wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II w przyszłą niedzielę Miłosierdzia Bożego" - powiedział kard. Nycz.
Przy każdej stacji Drogi Krzyżowej, oprócz modlitwy, odtwarzano archiwalne fragmenty homilii i wystąpień papieża Jana Pawła II. Na początku przypomniano słowa po wyborze na papieża, przy ostatniej stacji Męki Pańskiej - te, które napisał pod koniec życia. "Wierzę, że Jan Paweł II z nieba towarzyszył naszej Drodze Krzyżowej. Jego słowa z całego pontyfikatu miały nam przypomnieć prawdy najważniejsze" - mówił kardynał w słowie pasterskim na zakończenie uroczystości.
Uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli z kościoła ulicami Starego Miasta - Miodową, Senatorską przez plac Teatralny, Wierzbową, plac Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście z powrotem do kościoła św. Anny.
Metropolita podziękował wszystkim organizującym centralną uroczystość w Warszawie - służbom kościelnym, państwowym i miejskim. Dziękował też serdecznie za przygotowanie tegorocznych rozważań opartych o słowa przyszłego świętego.
Przy kolejnych 14 stacjach Drogi Krzyżowej zmieniały się osoby niosące krzyż. Po kardynale i księżach niosły go siostry zakonne, a później studenci, rzemieślnicy, służba zdrowia, prawnicy, kolejarze, strażacy, wojsko, policja, straż miejska i radni. Do kilku stacji Drogi Krzyżowej krzyż przenieśli też członkowie wspólnot katolickich - Akcji Katolickiej, Wspólnoty Rodzin, Drogi Neokatechumenalnej, Totus Tuus oraz szafarze Eucharystii i Archikonfraternia.
Uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli z kościoła ulicami Starego Miasta - Miodową, Senatorską przez plac Teatralny, Wierzbową, plac Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście z powrotem do kościoła św. Anny. Stacje Drogi Krzyżowej znajdowały się m.in. przy kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym, Grobie Nieznanego Żołnierza, pl. Piłsudskiego, w miejscu, gdzie msze odprawił Jan Paweł II, przy kościele seminaryjnym obok Pałacu Prezydenckiego i przy figurce Matki Boskiej Passawskiej przy Domu Polonii na Skwerze Hoovera.
Wielki Piątek jest w Kościele katolickim Dniem Męki Pańskiej - dzień najgłębszej żałoby, jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy św. Zamiast niej sprawowana jest liturgia przypominająca o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża. Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, Najświętszy Sakrament jest przenoszony do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Wieczorem ulicami wielu miast w całym kraju poprowadzone są Drogi Krzyżowe. (PAP)
ago/ tpo/