Do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 285 kandydatur, z czego 196 to osoby, a 89 organizacje – poinformował w środę Norweski Instytut Noblowski. W ubiegłym roku napłynęło 351 nominacji, a w rekordowym 2016 roku było ich 376.
Informację opublikowano po pierwszym w tym roku posiedzeniu pięcioosobowego Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Termin zgłaszania kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla minął 31 stycznia.
Tradycyjnie nazwiska nominowanych i nazwy organizacji są tajne przez 50 lat, jednak zdarza się, że swoje propozycje ujawniają wnioskodawcy, m.in. członkowie parlamentów narodowych czy dotychczasowi nobliści.
Już na początku lutego norwescy politycy poinformowali o zgłoszeniu papieża Franciszka, sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz walczącej o wolność słowa międzynarodowej organizacji Reporterzy bez Granic.
Z kolei szef norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Henrik Urdal na krótkiej liście swoich faworytów na pierwszym miejscu wskazał Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, zajmujące się nadzorem nad prawidłowością przeprowadzania wyborów.
W lutym tego roku na przewodniczącego Norweskiego Komitetu Noblowskiego wybrano reprezentującego Partię Pracy 39-letniego Jorgena Watne Frydnesa, najmłodszego w historii szefa tego gremium. Ogłosi on tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla 11 października w siedzibie Norweskiego Komitetu Noblowskiego w Oslo.
Daniel Zyśk (PAP)
zys/ adj/