UdSKiOR uruchomił pomoc dla kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy ucierpieli w powodzi - poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Mira Wszelaka.
"Powódź w południowo–zachodniej Polsce przyniosła olbrzymią tragedię ludzką. Kataklizm wciąż trwa. Podczas gdy mieszkańcy regionów, przez które fala powodziowa dopiero przejdzie, desperacko i solidarnie przy wsparciu służb mundurowych oraz wielu wolontariuszy walczą z czasem budując zapory przed wielką wodą, powodzianie którzy jako pierwsi ucierpieli wskutek niszczycielskiej siły żywiołu przeżywają tragiczne chwile" - czytamy w przesłanej informacji.
Jak zaznaczono, "tysiące ludzi w województwach dolnośląskim, śląskim i opolskim potrzebuje pilnej pomocy". "Wśród nich są także kombatanci i działacze opozycji antykomunistycznej, którym wsparcia udziela Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych" - wyjaśniono.
Podkreślono, że "decyzją Szefa Urzędu wnioski powodzian są rozpatrywane w trybie pilnym, tak by pomoc dotarła do poszkodowanych w najkrótszym możliwym terminie". "Pracownicy Urzędu udzielą w tej sprawie wszelkiej niezbędnej pomocy" - napisano.
"Z myślą i troską o wszystkich naszych podopiecznych, którzy ucierpieli w wyniku powodzi i katastrofalnych podtopień, jakie w ostatnim czasie dotknęły południowo–zachodnie tereny Polski 16 września uruchomiliśmy specjalną jednorazową pomoc pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Prosimy naszych podopiecznych i ich najbliższych, aby wypełnili specjalny, uproszczony wniosek o udzielenie takiej pomocy i dołączyli do niego jedynie własny opis poniesionych strat oraz zaświadczenie, że rzeczywiście ponieśli szkody podczas powodzi" - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell.
"Zaświadczenie może być wydane przez jedną z wielu służb obecnych na miejscu. Np. ośrodek pomocy społecznej, urząd gminy, straż pożarną, policję lub inne właściwe służby" – wyjaśnił Lech Parell.
Podkreślono, że "decyzją Szefa Urzędu wnioski powodzian są rozpatrywane w trybie pilnym, tak by pomoc dotarła do poszkodowanych w najkrótszym możliwym terminie". "Pracownicy Urzędu udzielą w tej sprawie wszelkiej niezbędnej pomocy" - napisano.
Formularz wniosku o pomoc znaleźć można na stronie internetowej.
Jak wyjaśniono, dokumenty można przekazać osobiście lub pocztą na adres: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa. Można je także dostarczyć za pośrednictwem skrzynki do e-Doręczeń: AE:PL-42177-89238-DFRTI-16 dostępnej na stronie: https://edoreczenia.gov.pl/ lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ePUAP): /UdSKiOR/skrytka http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego.
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerami telefonów: /22/ 276-77-77, 276-77-19, 276-77-48, 276-77-72 i 22 276-77-47.(PAP)
gj/ aszw/