W Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie od 22 listopada będzie prezentowana nowa wystawa czasowa pt. "Barwy holi", na której będzie można zobaczyć tworzone przez kobiety malarstwo mithilskie z Indii - poinformowała PAP specjalistka ds. promocji muzeum Justyna Jabłońska,
"Muzeum Azji i Pacyfiku posiada największe w Europie i jedne z największych na świecie zbiory malarstwa mithilskiego z Indii (150 obrazów). Rdzeń kolekcji stanowią jedne z najstarszych – powstałe w latach 1973-78 – obrazy na papierze" - czytamy w przesłanej informacji.
Jak wyjaśniono, "wystawa prezentuje wczesny okres (lata 70. i 80. XX w.) rozwoju tego gatunku malarskiego na papierze, zwyczajowo nazywany +barwami holi+ (od rozpuszczanych w wodzie, kolorowych proszków używanych podczas święta Holi)". "Przeważały barwy: fuksjowy róż, żółcień, indygo i pomarańcz" - dodano.
"Choć w Mithilii (starożytnej krainie położonej u podnóża Himalajów) zasada pardy (rozdział życia kobiet i mężczyzn) funkcjonowała jeszcze pod koniec XX w. Działalność kobiet była sprowadzana do prywatnej sfery domowej – i to one były strażniczkami dziedzictwa kulturowego oraz wykonawczyniami rytuałów religijnych i rodzinnych" - napisano w informacji o wystawie.
Jak zaznaczono, susza i klęska głodu w połowie lat 60. XX w. zapoczątkowały w Mithili rewolucyjne zmiany kulturowe i społeczne. "Wskutek działań aktywistów wspieranych przez instytucje państwowe, malarstwo mithilskie zaczęto przenosić na papier. Tym sposobem lokalny gatunek malarski nie tylko stał się źródłem utrzymania i produktem eksportowym najpierw na rynek indyjski, a potem światowy, lecz także pociągnął za sobą popularyzację innych mithilskich sztuk plastycznych i rzemiosł" - wyjaśniono, dodając, że "dzięki swojej sztuce kobiety stały się głównymi żywicielkami rodzin i wizytówką Mithili.
Wystawa jest podzielona na dwie części. "Pierwsza opowiada o historycznym i społecznym kontekście sztuki tworzonej przez mithilskie kobiety – procesie jej powstawania, funkcjonowania i adaptowania przez wzornictwo użytkowe. Druga koncentruje się na doświadczeniu estetycznym odbiorcy" - napisano.
"Poszczególne elementy aranżacyjne wystawy uruchamiają różne zmysły. Niektórym obrazom towarzyszą pejzaże dźwiękowe, np. pieśni w sanskrycie, maithili i hindi lub pejzaże zapachowe np. zapach kwiatów, z których wytwarzano barwniki do malowania" - czytamy o ekspozycji. Jak dodano, "elementami wystawy są także prace polskich twórców: mappingi, film animowany zrealizowany przy użyciu sztucznej inteligencji czy serial dokumentalny z badań kuratorki przeprowadzonych w Indiach".
Więcej i informacji o ekspozycji znaleźć można na stronie: https://www.muzeumazji.pl/wystawy-czasowe/barwy-holi/.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 listopada o godz. 18 w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka (ul. Solec 24). Kuratorką ekspozycji, która będzie czynna do 1 czerwca 2025 r., jest Barbara Banasik.(PAP)
gj/ dki/