Litwini z Puńska i Sejn (Podlaskie) obchodzą w sobotę i niedzielę 96. rocznicę proklamowania niepodległości Litwy. Przedstawiciele mniejszości litewskiej w Polsce uważają to święto za jedno z dwóch najważniejszych dla narodu litewskiego.
W sobotę wieczorem pierwsza część obchodów miała miejsce w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, gdzie odbył się koncert zespołów litewskich z gminy Puńsk. W niedzielę po południu uroczystości będą kontynuowane w Domu Litewskim w Sejnach, zorganizowane przez Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach.
Wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski powiedział PAP, że Litwa musiała dwa razy odzyskiwać niepodległość, najpierw po pierwszej wojnie światowej, a później w 1990 roku, po półwieczu przymusowej przynależności do ZSRR. „Dzięki temu nasze państwo istnieje, oba wydarzenia są równie ważne w naszej historii” – dodał Liszkowski.
16 lutego 1918 roku Taryba - Rada Krajowa Litwy, na czele z Jonasem Basanaviciusem - ogłosiła niepodległość państwa litewskiego ze stolicą w Wilnie. Zamierzano powołać rząd, ale nie dopuścili do tego Niemcy, okupujący wówczas ziemie litewskie.
Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. (PAP)