
II Ogólnopolskie Dni Patchworku rozpoczną się w piątek w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. W pofabrycznych przestrzeniach prezentowane będą prace quilterskie z całego świata. Odbędą się też warsztaty patchworku i pokazy tkania na krośnie żakardowym. Szczególne atrakcje zaplanowano na Noc Muzeów.
Ogólnopolskie Dni Patchworku to otwarta dla wszystkich trzydniowa impreza o charakterze ekspozycyjno-targowo-edukacyjnym. Organizatorzy zapowiadają, że od 16 do 18 maja w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, znajdującym się w dawnych Zakładach Lniarskich, królować będą tekstury i kolory.
"Wyjątkowa sztuka szycia i łączenia tkanin nie mogła znaleźć lepszego miejsca do zaprezentowania swojego piękna niż Żyrardów, miasto z historią i włókienniczymi tradycjami" – podkreśla Marta Obłąkowska z żyrardowskiego muzeum.
W programie zaplanowano trzy wystawy patchworków, m.in. międzynarodową ekspozycję "Legenda", przedstawiającą najlepsze prace quilterskie z całego świata. Zostanie ona oficjalnie otwarta w sobotę, podczas Nocy Muzeów. Na ten sam dzień organizatorzy zaplanowali m.in. pokazy tkania na krośnie żakardowym. Będą również stoiska z unikalnym rękodziełem i tkaninami i ekspozycje maszyn do szycia i hafciarek.
"Dni Patchworku to także okazja do głębszego poznania tej sztuki. W ramach projektu odbędzie się 20 tematycznych kursów, zarówno dla początkujących, jak i osób nieco bardziej zaawansowanych" – powiedziała Obłąkowska. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie należy do najciekawszych miejsc pielęgnujących lniarskie tradycje i obrazujących dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich.
Muzeum Lniarstwa ma siedzibę w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Monumentalne postindustrialne przestrzenie muzeum są ściśle związane z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. Budynek siedziby muzeum jest obiektem zabytkowym, częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce. (PAP)
ilp/ aszw/