Rozpoczęły się przygotowania do obchodów 50. rocznicy „Orędzia polskich biskupów do biskupów niemieckich”. W programie obchodów zaplanowano m. in. wystawy w Polsce, Rzymie, Brukseli i Berlinie.
Rocznica przypada w listopadzie 2015 roku. Jak powiedział w rozmowie z PAP dyrektor wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor, w organizację obchodów włączyły się obok samorządu Wrocławia, również Archidiecezja Wrocławska, niemiecka Fundacja Maksymiliana Kolbego z Berlina i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
„Zależy nam, by obchodom nadać rangę i charakter międzynarodowy. Chodzi nie tylko o przypomnienie postaci wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, który był inicjatorem i faktycznym autorem orędzia, ale również o wyeksponowanie znaczenia tego dokumentu dla zjednoczenia Europy” - podkreślił Mutor.
W ramach obchodów zaplanowane są m. in. dwie duże wystawy. Pierwsza z nich pt. „Bolesław Kominek – ojciec pojednania europejskiego” będzie pokazana w Rzymie, Brukseli, Berlinie i Wrocławiu.
W dokładną rocznicę orędzia - 18 listopada 2015 r. - w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona temu wydarzeniu. Przez cały rok planowane są też zajęcia edukacyjne dla młodzieży, przypominające postać kard. Kominka.
„Orędzie było drogą do pojednania polsko-niemieckiego w oparciu o prawdę. Rola kardynała Kominka w tym pojednaniu była o tyle ważna, że przyczyniał się on również do integracji polskich ziem zachodnich, gdy mówił o granicy na Odrze i Nysie m.in. te słowa:+Granicę musimy zbudować, by móc ją rozebrać w przyszłości+. To było myślenie w kategoriach wspólnej europejskiej rodziny” - powiedział Mutor.
Druga wystawa pt. „W chrześcijańskim duchu...” poświęcona będzie roli Kościoła w pojednaniu polsko–niemieckim i zostanie pokazana w kilku polskich i niemieckich miastach.
Kardynał Kominek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych biskupów powojennego Kościoła w Polsce. Był inicjatorem i współautorem wystosowanego w 1965 r. "Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich", zwanego też "Orędziem pojednania".
"Orędzie" głosiło, że należy położyć kres wielowiekowym konfliktom Niemiec i Polski, wybaczyć sobie wzajemnie "własne winy". Dla Episkopatu polskiego orędzie oznaczało wówczas konfrontację z władzami komunistycznymi, które zarzuciły Kościołowi ingerencję w polską politykę zagraniczną. Historycy Kościoła podkreślają wkład kardynała Kominka w unormowanie stosunków dyplomatycznych między Polską a Niemcami. Metropolita wrocławski kard. Kominek zmarł w 1974 r.(PAP)
ros/ bno/