Trzeba rozważyć umieszczenie Muzeum Historii Polski w zabytkowym, istniejącym już gmachu. Takie rozwiązanie sprawdziło się w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji kultury wiceminister kultury Piotr Żuchowski.
Powołane w 2006 roku Muzeum Historii Polski nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z nim gmach muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. We wrześniu minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała PAP, że resort rozważa jednak umieszczenie Muzeum Historii Polski w innej niż planowano siedzibie, ponieważ budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską jest zbyt kosztowne.
Na rozpoczęcie budowy gmachu muzeum miały pozwolić m.in. pieniądze z UE. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski zauważył jednak w czwartek w Sejmie, że w minionej perspektywie unijnej na lata 2007-13 nie było możliwości zbudowania Muzeum Historii Polski. Jak mówił, w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 budowa zupełnie nowych obiektów w obszarze kultury, takich jak np. muzea, nie będzie możliwa. "Mówiąc wprost: nie będzie możliwości (...), aby budować tego typu obiekty od podstaw" - uściślił.
To dlatego - tłumaczył Żuchowski - w ostatnim czasie pojawiła się idea znalezienia na terenie Warszawy obiektu zabytkowego, który mógłby być zrewitalizowany i dostosowany do funkcji muzealnych dla MHP. "Mamy wielki sukces Muzeum Powstania Warszawskiego, które w takim obiekcie funkcjonuje. Trzeba rozważyć taką ewentualność, ponieważ na tego typu inwestycje będzie można uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych" - tłumaczył Żuchowski.
Piotr Żuchowski: "W ostatnim czasie pojawiła się idea znalezienia na terenie Warszawy obiektu zabytkowego, który mógłby być zrewitalizowany i dostosowany do funkcji muzealnych dla MHP. Mamy wielki sukces Muzeum Powstania Warszawskiego, które w takim obiekcie funkcjonuje".
Jego zdaniem, obecnie rozważane mogą być zatem tylko dwa rozwiązania dotyczące gmachu MHP: wykorzystanie obiektu zabytkowego na terenie Warszawy i dostosowanie go funkcji muzealnych, z wykorzystaniem środków unijnych lub ewentulane ustanowienie wieloletniego programu rządowego i zabezpieczenie kwoty 350 mln zł na realizację tego projektu z budżetu państwa. "Innych ewentualności dziś już nie ma" - przyznał Żuchowski.
Dariusz Piontkowski (PiS) pytał Żuchowskiego o to, czy projekt budowy gmachu MHP jest zadaniem, które polski rząd chce realizować, czy nie. "Pan minister (...) przypomniał, nie wymieniając nazw, że w ostatnich kilku latach kilka muzeów zostało wybudowanych ze środków budżetu państwa. To wyraźnie pokazuje, że z punktu widzenia rządu realizacja i budowa Muzeum Historii Polski nie jest priorytetem. Gdyby tak było, państwo w pierwszej kolejności przeznaczyłoby środki na realizację tego muzeum" - mówił.
Jego zdaniem konieczne jest, aby sejmowa komisja kultury wystąpiła z "do ministra kultury, czy wręcz do premiera polskiego rządu, z dezyderatem i jednoznacznymi pytaniami: kiedy placówka powstanie, kiedy uzyska środki z budżetu państwa, gdzie zostanie umieszczona".
Zgodził się z nim Maciej Łopiński (PiS) oceniając, że "sprawa Muzeum Historii Polski to test wiarygodności dla rządu". Łopiński zaapelował też, aby "ponad podziałami spróbować zrealizować ten projekt". "My oczywiście przygotujemy projekt dezyderatu dla komisji i będziemy szczęśliwi, jeśli uda nam się ten dezyderat na najbliższym posiedzeniu rozpatrzyć i przyjąć wspólnie. Myślę, że dezyderat powinien być skierowany do premiera, a nie do ministra kultury, bo kwestia MHP powinna być sprawą ponadresortową" - mówił.
Robert Kostro: "Zrealizowaliśmy wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami. Zamek Królewski gościł dwie nasze duże wystawy: +Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności+, która była jednym z rekordów polskiego wystawiennictwa historycznego - ekspozycję zwiedziło ok. 50 tys. osób".
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zauważył, że instytucja od początku powołania prowadziła aktywną działalność. "Zrealizowaliśmy wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami. Zamek Królewski gościł dwie nasze duże wystawy: +Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności+, która była jednym z rekordów polskiego wystawiennictwa historycznego - ekspozycję zwiedziło ok. 50 tys. osób. Z kolei w 2012 r. pokazywaliśmy tam wystawę +Pod wspólnym niebem+ (...) - ta wystawa została uhonorowana przez środowisko muzealnicze (...) nagrodą Sybilla dla najlepszej wystawy historycznej roku" - zwrócił uwagę.
Kostro podkreślił jednocześnie, że zależy mu na tym, aby MHP nie było przedmiotem sporu politycznego; apelował też do ministerstwa kultury i posłów, aby w najbliższych miesiącach podjęli jakiekolwiek decyzje dotyczące lokalizacji i finansowania Muzeum Historii Polski.
O niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji dotyczących lokalizacji i finansowania budowy gmachu MHP zaapelowała na początku października do ministra kultury Rada Muzeum Historii Polski. Tworzą ją m.in. prof. Wojciech Roszkowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Friszke, prof. Andrzej Paczkowski. Apelując do ministra kultury o decyzje w sprawie budowy gmachu członkowie Rady zaznaczyli, że "pozostawienie tych spraw bez rozstrzygnięcia osiem lat po utworzeniu muzeum i pięć lat od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego jest niezrozumiałe dla opinii publicznej". Treść apelu trafiła również do Kancelarii Prezydenta, szefowej rządu i parlamentu. (PAP)
agz/ ura/