Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz piknik weterana, w tym pokazy sprzętu i indywidualnego wyposażenia wojskowego – to atrakcje, jakie szykuje MON z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Obchody odbywały się do tej pory w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Bydgoszczy. Pierwotnie planowano, że tegoroczne uroczystości odbędą się w Krakowie, jednak ostatecznie znów ich miejscem będzie stolica.
Od kilu lat o weteranach misji zagranicznych przypomina kampania "Szacunek i Wsparcie". "Żołnierze wykonują swoje obowiązki nie tylko u nas w kraju, ale i daleko poza jego granicami. Nieważne, gdzie służą naszej ojczyźnie i za to należy im się szacunek, a wsparcie tym, którzy wyjechali poza granice kraju, z polską flagą na ramieniu, służąc ojczyźnie (i) doznali ran. Trzeba, żeby społeczeństwo ich wsparło, a państwo pomogło im w normalnym funkcjonowaniu" - powiedział PAP dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju ppłk Leszek Stępień, pierwszy Polak ranny na misji w Afganistanie.
Jak poinformowało MON, obchody w niedzielę rozpoczną się od złożenia wieńców przed pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach zagranicznych na terenie Centrum Weterana przy ul. Puławskiej oraz przed obeliskiem poświęconym poległym, który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego. Natomiast o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek będzie przewodniczył mszy św. w intencji weteranów i ich rodzin.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się uroczysty apel. Z bliska będzie można zobaczyć m.in. żołnierzy kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy kompanii reprezentacyjnej policji, bowiem weterani misji zagranicznych to nie tylko wojskowi. Po uroczystości zwarta kolumna pododdziałów przedefiluje na pl. Zamkowy i dalej do Arkad Kubickiego. Tam zaplanowano spotkanie okolicznościowe weteranów z przedstawicielami MON, MSWiA oraz zaproszonymi gośćmi.
Od godz. 14 na pl. Piłsudskiego i przyległych ulicach Królewskiej i Tokarzewskiego Karaszewicza będzie można wziąć udział w pikniku weterana. Zaplanowano m.in. pokazy sprzętu i wyposażenia wojska, policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i BOR. Będą też wystawy okolicznościowe i występy artystyczne orkiestr wojskowych i zespołów wokalnych.
Sami weterani spotkają się już w sobotę. Od rana będą rywalizować w garnizonie w Warszawie-Wesołej w zawodach strzeleckich o puchar ministra obrony narodowej, pod patronatem dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, zaś weterani poszkodowani - w zawodach pod patronatem szefa BBN. Natomiast na Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się konferencja popularno-naukowa "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość misji pokojowych".
Uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach ustanowiła 29 maja Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków.
Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną. (PAP)
ral/ gma/