Nowoczesny budynek ze szkła autorstwa hiszpańskiego architekta Juana Herrerosa będzie od 2017 roku nową siedzibą Muzeum Muncha w centrum Oslo - zdecydowały po latach sporów władze stolicy Norwegii. W tym roku obchodzona jest 150. rocznica urodzin artysty.
Nachylony ku wodzie, 12-piętrowy gmach nazwany Lambdą, o powierzchni ponad 24 tys. metrów kwadratowych ma stanąć przy fiordzie Oslo, obok nowoczesnej ikony miasta, czyli budynku opery.
"To wspaniała wiadomość, nie tylko dla muzeum, ale też dla Oslo i całej Norwegii" - powiedział na wieść o decyzji władz miasta dyrektor Muzeum Muncha Stein Olav Henrichsen.
Edward Munch, jeden z czołowych nowatorów w sztuce przełomu XIX i XX wieku, zasłynął jako twórca dzieł najpełniej wyrażających lęki i obsesje przełomu wieków.
Dotychczasowa siedziba muzeum otwarta została w 1963 roku w stulecie urodzin artysty, w mało prestiżowej dzielnicy Toeyen. Dziś gmach ten nie spełnia wymogów nowoczesnej placówki. To właśnie stąd skradziono w 2004 roku dwa obrazy artysty, w tym słynny "Krzyk", które zostały odnalezione dwa lata później.
W Oslo od kilku lat władze nie mogły porozumieć się w sprawie nowej siedziby muzeum. Projekt nowego gmachu został wyłoniony w 2009 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym, a budynek miał być gotowy w 2013 roku na obchodzony właśnie jubileusz. Lokalni politycy spierali się jednak głównie o jego lokalizację. Ostatecznie postanowiono, że na miejscu starego muzeum powstanie centrum nauki, a samorząd przeznaczy dodatkowe środki na rewitalizację dzielnicy Toeyen.
Edward Munch, jeden z czołowych nowatorów w sztuce przełomu XIX i XX wieku, zasłynął jako twórca dzieł najpełniej wyrażających lęki i obsesje przełomu wieków. Jego twórczość inspirowała niemieckich ekspresjonistów. Zmarł na początku 1944 roku w Ekely, po przekazaniu swych licznych dzieł (przeszło 1000 obrazów olejnych, 15 tys. rycin, 4400 rysunków i akwarel oraz kilka rzeźb) miastu Oslo, co pozwoliło na otwarcie poświęconego mu muzeum.
Munch wielokrotnie portretował Dagny Juel, późniejszą żonę Stanisława Przybyszewskiego, w której był nieszczęśliwie zakochany. Juel zginęła tragicznie w 1901 roku. (PAP)
zys/ fit/ ro/