Po ośmiu latach przerwy do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą powróci w marcu misterium „Męka Pańska” autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941), jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych.
Jak poinformował PAP salezjanin ks. Piotr Wyszyński, misterium będzie wystawiane dwa razy dziennie w każdą sobotę i niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od 8 marca.
Ostatni raz misterium „Męka Pańska” wystawiono w Czerwińsku w 2006 r. Wykonawcami byli wtedy nowicjusze salezjańscy, którzy w czerwińskim opactwie odbywali formację zakonną. Tradycja wystawiania tam misterium wygasła po przeniesieniu nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego.
Przygotowania do wystawienia misterium w Czerwińsku, pierwszy raz po kilkuletniej przerwie, koordynuje tamtejszy Salezjański Ośrodek Młodzieżowo - Powołaniowy EMAUS. W spektaklu zagrają profesjonalni aktorzy, na co dzień pracujący w różnych teatrach w kraju, w tym: Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski i Adam Łoniewski, a także młodzież ze środowisk salezjańskich.
Ostatni raz misterium „Męka Pańska” wystawiono w Czerwińsku w 2006 r. Wykonawcami byli wtedy nowicjusze salezjańscy, którzy w czerwińskim opactwie odbywali formację zakonną. Tradycja wystawiania tam misterium wygasła po przeniesieniu nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego.
„Trwają już próby. Cały spektakl, który opiera się na oryginalnym tekście ks. Franciszka Harazima, będzie wystawiany w działającej przy sanktuarium sali teatralnej” – powiedział PAP ks. Wyszyński.
Dodał, iż wznowienie misterium „Męka Pańska” przygotowywane jest z myślą o pielgrzymach z całej Polski, którzy w grupach bądź indywidualnie odwiedzają sanktuarium maryjne w Czerwińsku. „Naszym pragnieniem jest żeby w Czerwińsku powrócić już na stałe do tradycji wystawiania misterium. Chcielibyśmy by udział pielgrzymów w spektaklu był przede wszystkim przeżyciem duchowym, przygotowującym do świąt Wielkanocnych” – podkreślił ks. Wyszyński.
Misterium „Męka Pańska” autorstwa ks. Franciszka Harazima po raz pierwszy wystawiono 8 marca 1931 r. w Krakowie. Ks. Harazim był profesorem tamtejszego Salezjańskiego Instytutu Teologicznego. Po wybuchu II wojny światowej, aresztowany przez hitlerowców, trafił do krakowskiego więzienia Montelupich. Następnie został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie w czerwcu 1941 r. został zamordowany.
Muzykę do misterium „Męka Pańska” skomponował salezjanin ks. Antoni Hlond (1884-1963), wybitny kompozytor muzyki kościelnej, podpisujący swe utwory pseudonimem „Antoni Chlondowski”. Jak przypomniał ks. Wyszyński, ks. Antoni Hlond, który pochowany jest w kwaterze salezjańskiej na cmentarzu w Czerwińsku, to rodzony brat Augusta Hlonda (1881-1948), prymasa Polski w latach 1927-48.
Po II wojnie światowej misterium „Męka Pańska” przeniesiono z Krakowa do Czerwińska. Spektakl wystawiono tam w 1949 r. W kolejnych latach przedstawienia wstrzymywała komunistyczna cenzura. Wyjątkiem były lata 1958-60. Wystawianie misterium wznowiono w 1975 r.
Napisane przez ks. Harazima misterium „Meka Pańska” to trwający około półtorej godziny pięcioaktowy spektakl ukazujący kolejne etapy męki Chrystusa: sceny w Ogrodzie Oliwnym, w pałacu Kajfasza, pretorium Piłata, Golgotę aż do Zmartwychwstania.
Wszystkich chętnych, którzy w okresie Wielkiego Postu chcieliby przyjechać do Czerwińska na misterium „Meki Pańskiej” salezjanie proszą o wcześniejsze powiadomienie i ustalenie terminu. „Chodzi o to, że sala teatralna ma ograniczoną liczbę miejsc, a chcielibyśmy zapewnić możliwość obejrzenia spektaklu zarówno zorganizowanym grupom pielgrzymów, jak i indywidualnym” – zaznaczył ks. Wyszyński.
Opactwo w Czerwińsku powstało w XII w. z inicjatywy ówczesnego biskupa płockiego Aleksandra z Mallone. Od 1923 r. klasztorem i tamtejszą parafią opiekuje się Towarzystwo św. Franciszka Salezego.
W romańskim kościele opactwa znajduje się obraz Matki Bożej Czerwińskiej - Matki Pocieszenia, namalowany w 1612 r. przez Łukasza z Łowicza. Przed obrazem tym w 1647 r. król Władysław IV uprosił powrót do zdrowia. Dla upamiętnienia tego wydarzenia pozostawił tam dziękczynne wotum z napisem: "Bliski śmierci - zdrowie otrzymał". W 1970 r. obraz został koronowany przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego (1901-1981). (PAP)
mb/ pz/