Kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających jedyne w Polsce Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy będzie można zobaczyć od poniedziałku na wystawie we wrocławskim Centrum Kultury „Zamek”. XVII-wieczne świątynie w 2001 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Fotografie dokumentujące walory architektoniczne i bogate barokowe wnętrza Kościołów Pokoju wykonała dolnośląska artystka Barbara Górniak.
Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze (Dolnośląskie) powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią.
Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze (Dolnośląskie) powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie budowle. Oprócz Świdnicy i Jawora, Kościół Pokoju zbudowano również w Głogowie. W połowie XVIII w. świątynia została doszczętnie zniszczona przez pożar.
Świdnicką i jaworską świątynie zaprojektował Albrecht von Saebisch. Protestanckie kościoły zostały usytuowane w odległości zasięgu kuli armatniej od ówczesnych miast. Na ich budowę zezwoliła protestantom monarcha austriacki. Świątynie miały być symbolem zakończenia wojny trzydziestoletniej i konfliktu religijnego pomiędzy protestantami i katolikami. Oba kościoły to największe w Europie obiekty sakralne wzniesione w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.
Wystawę fotografii będzie można oglądać do 23 marca. Został ona przygotowana z okazji 20-lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii. (PAP)
pdo/ jbr/